TATRANSKÁ LOMNICA. Kolekciu zvoncov a konopných prikrývok, ktoré vytvorili súčasní majstri premenou dvoch materiálov, kovu a konope, ponúka svojim návštevníkom Galéria Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici.
V týchto dňoch prezentuje viac než osemdesiatku ručne liatych, kovaných a tiež tepaných zvoncov, ktorú dopĺňa dvadsiatka konopných tkaní a prikrývok z dielne autorky Boženy Adamicovej.
Výstava je verejnosti prístupná do 20. januára 2016.
Ako informovala kurátorka výstavy Mária Farkašová, zvonce predstavovali v minulosti nevyhnutnú pomôcku pri pasení dobytka.
Popri zvukovo-ozdobnej funkcii mali zvony pre dobytok aj výstražnú úlohu. Svojím zvukom už do diaľky plašili hady. Pastiera zase upozorňovali na to, ak sa mu niektoré zviera občas niekam zatúlalo.
Tri typy zvoncov
„Na výstave sa nachádzajú tri typy zvoncov. Liate z mosadze, ktorých výrobcom je majster Alexander Bodó, ďalšie kované, ktoré vyrábajú majstri Jozef Tomčala a Cyril Horák. Tretí typ plechových tepaných zvoncov vyrábajú majstri Stanislav Otruba a Jaroslav Kostúr,“ uviedla Farkašová.
"Majsterka ľudovej umeleckej výroby Božena Adamicová dokázala z kúska konopného plátna vytvoriť umelecký textilný výrobok s obdivuhodnými miniatúrnymi vzormi. Materiál ju očaril a prirástol jej k srdcu," doplnila kurátorka výstavy.
Výstavu zvoncov a konopných prikrývok v Tatranskej Lomnici si záujemcovia môžu pozrieť v utorok až piatok v čase od 10:00 do 16:00 a v sobotu od 9:00 do 15:00.
Časť exponátov je predajná, návštevníci si tak budú môcť do svojich domovov priniesť z galérie aj kus slovenskej tradície.
Fakty
Galéria ÚĽUV Tatranská Lomnica
Galéria ÚĽUV Tatranská Lomnica je stály výstavný priestor, ktorý je od roku 2009 určený na prezentáciu autorských a kolektívnych výstav z oblasti súčasného remesla a ľudovej umeleckej výroby.
Od roku 2013 je galerijný priestor rozšírený aj o predajnú časť s ľudovo-umeleckými výrobkami z distribúcie ÚĽUV, teda celoštátneho dokumentačného, informačného a vzdelávacieho centra.
To už 70 rokov od svojho vzniku zachováva a rozvíja kultúrne dedičstvo na Slovensku.
V spolupráci s výrobcami podporuje tradičné remeslá a tým aj záujem o ľudovú umeleckú výrobu.
sita
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš