Skanzen v Starej Ľubovni sprístupnili pred tridsiatimi rokmi. Jednu z expozícií na konci jubilejnej sezóny v ňom venovali aj nedávno zosnulému Jánovi Lazoríkovi z Krivian, zo susedného Šariša. Bývalý etnograf Okresného vlastivedného múzea (dnešné Ľubovnianske múzeum – pozn. red.) bol po celý život zapálený v boji za tradičnú kultúru.
STARÁ ĽUBOVŇA. Do múzea znášal Ján Lazorík zbierkové predmety svojím trabantom. Nebál sa, ani keď ho kárali policajti.
Mnohými vraj nepochopený, svojím spôsobom génius.
Umrel na konci augusta, krátko pred dovŕšením 95 rokov.
Niekdajší etnograf pracoval v múzeu na severnom Spiši v rokoch 1977 až 1985. Bol neústupčivý zberateľ rôznych ľudových predmetov.
„Hovorieval, že do neba sa pôjde za dobré skutky. A dobrý skutok je aj to, keď ľudové predmety odovzdáte do múzea, a zadarmo. Zbierali sme teda všetko, čo sa dalo. Ľudové predmety boli podľa neho aj ukážky chudoby,“ spomína si jeho bývala kolegyňa, rovnako etnografka, Monika Pavelčíková.
Policajtom dával prednášku o kultúrnom dedičstve
S temperamentným Jánom Lazoríkom boli spojené aj viaceré príhody.
„Po zbierky sme chodili aj na jeho trabante, dvere boli iba poprepájané drôtom. Pamätám sa, že mal vybraté sedačky, aby sa doň viac vošlo. Neraz som v aute sedela na vreci cementu. No a predstavte si, trabantom zvážal aj drevené trámy, ktoré z auta trčali, na konci bola zakrútená červená šatka. Keď ho zastavili policajti, tak im dal prednášku, či vraj nevedia, čo je to kultúrne dedičstvo. Neskôr, keď ho už policajti poznali, tak mu radšej dali pokoj,“ prezradila M. Pavelčíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš