V srdci Slovenského raja na Lúčnej poľane Kláštorisko v sobotu počas šiestej pietnej spomienky na obete Slovenského raja odhalili pamätník obetiam leteckého nešťastia, štyrom záchranárom, ktorí zahynuli v Prielome Hornádu presne pred tromi mesiacmi.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
SLOVENSKÝ RAJ. Pamätník za prítomnosti pozostalých, záchranárov, ochranárov, ďalších hostí a návštevníkov odhalili náčelník HZS oblasť Slovenský raj Ivan Krajčír a riaditeľ Leteckej spoločnosti ATE Milan Hoholík.
Pamätník leteckého nešťastia je spoločným dielom chlapov z HZS a spoločnosti ATE.
Nachádza sa na ňom časť zadnej vrtule a vyrezávaný drevený kríž identický s tým, ktorý je osadený na mieste nešťastia.
V piatok podvečer, 17. júla 2015, spadol v Prielome Hornádu záchranársky vrtuľník, ktorý vykonával záchrannú akciu pri páde dieťaťa do rokliny.
Pri nešťastí zahynula celá štvorčlenná posádka vrtuľníka, ktorú tvorili pilot, lekár, záchranár a člen Horskej záchrannej služby.
Na tabuli obetí Slovenského raja tak pribudli štyri nové mená - Dušan Leskovjanský, Ľubomír Majerčák, Marek Rigda a Martin Svitana.
Tie budú navždy pripomínať návštevníkom na Kláštorisku, že obetovali svoj život na záchranu iného.
Otec záchranára: Dodnes sme sa z toho nespamätali
Pietneho aktu sa zúčastnil aj otec Ľubomíra Majerčáka, pán Jozef z Popradu.
„Syn mal od malička rád lietadlá. Vyše 15 rokov pracoval ako letec, mal nalietaných množstvo hodín. Bol so svojou prácou v leteckej spoločnosti veľmi spokojný. Bol to veľmi dobrý chlapec. Dodnes sme sa z toho nespamätali,“ ťažko hľadal slová najbližší príbuzný.
Náčelník HZS SR Ivan Krajčír informoval, že budú pokračovať v spoločnom projekte, ktorú nebohý náčelník HZS SR D. Leskovjanský spolu so svojím kolektívom, s ochranármi a dobrovoľnými záchranármi rozpracoval.
„Ide o znovu sprístupnenie rokliny Kyseľ, ktorá v roku 1976 vyhorela. Bude to nielen na jeho počesť, ale aj pri príležitosti 60. výročia vzniku HZS na území Slovenského raja a 40. výročia vyhorenia rokliny.“
Rímsko-katolícku svätú omšu za obete SR priamo na Kláštorisku celebroval letanovský farár Marián Sivoň.
OZ Verbum Bonum na pamiatku pietnej spomienky zasadilo na symbolickom cintoríne lipu a pokrstilo kalendár Čarovný svet skál 2016.
Pamätník leteckého nešťastia odhalili (zľava) náčelník HZS oblasť Slovenský raj Ivan Krajčír a riaditeľ Leteckej spoločnosti ATE Milan Hoholík.
Fakty
Symbolický cintorín na Kláštorisku
Symbolický cintorín na Kláštorisku je situovaný v srdci Slovenského raja na lúčnej poľane v bezprostrednej blízkosti ruín stredovekej kaplnky pre pocestných, ktorá pochádza z roku 1492.
Je to samostatný objekt ležiaci mimo čiastočne zrekonštruovaných ruín známejšieho kartuziánskeho kláštora.
Prvá pietna spomienka na obete Slovenského raja a osobnosti, ktoré sa pričinili o rozvoj náročného parku, sa uskutočnila v roku 2010 spolu s omšou a vysvätením základného kameňa.
Tým je drevené umelecké dielo s názvom božie muky.
V súčasnosti je v zozname obetí 76 mien, pričom najstaršia obeť je z roku 1909.
tasr
Na tabuli obetí Slovenského raja pribudli mená štyroch záchranárov. Foto: Eva Šoltísová
Pozostalí a návštevníci si uctili pamiatku mŕtvych záchranárov.
Foto k článku: Eva Šoltísová, TASR/Milan Kapusta, SITA/Radoslav Maťaš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš