Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvia. Fotograf Miloš Greisel doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
HNILČÍK. V našom seriáli sme už písali o význame miestnej časti Bindt na Hnilčíku v druhej polovici 19. a prvej 20. storočia ako jednej z najvýznamnejších banských lokalít, kde sa ťažila železná ruda.
Nachádza sa v nej aj štôlňa Fridrich.
Najhlbšie banské dielo
„Dedičná štôlňa Fridrich je najhlbším banským dielom banskej enklávy Karol, ktorá od prenájmu väčšiny banských diel v Bindte arcikniežaťom Albrechtom v roku 1854 bola „cudzorodou“ samostatnou baňou s vlastným banským systémom. Enkláva spočiatku patrila ťažobnej spoločnosti Karol. Neskôr prešla do správy Hornosliezskej banskej účastinárskej spoločnosti sídliacej v Gliviciach, dnes v Poľsku. Mala pozíciu dedičnej štôlne a otvárala všetky žily v Bindte s výnimkou žíl Róbert a Rinner, ktoré nezasahovali do vymedzeného banského poľa bane Karol. Slúžila pre dopravu a odvodnenie banského systému,“ hovorí geológ na dôchodku Marián Jančura, venujúci sa histórii baníctva.
Štôlňa Fridrich bola razená v posledných dvoch desaťročiach 19. storočia, patrí teda medzi pomerne mladé banské diela v Bindte.
Najstarší údaj o jej existencii je z roku 1887.
Štôlňu predstavoval prekop smerujúci na juh a systém chodieb, razených smerne po žilách.
Dodnes sa nám zachoval iba krátky, asi 20 metrov dlhý úvodný úsek, vystužený kameňom do tvaru lomenej gotickej klenby.
Ostatné časti banskej chodby sú dávno zavalené a neprístupné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš