Vo Vysokých Tatrách sa v piatok konalo rozšírené zasadnutie prezídia Klubu primátorov miest (KPM) Slovenskej republiky.
VYSOKÉ TATRY. Na stretnutí okrem iného členov klubu i ďalšie miestne samosprávy vyzvali zapojiť sa do ôsmej etapy súťaže Samospráva a Slovensko bez bariér.
"Prezídium zároveň schválilo výzvu na poslancov NR SR, aby podporili v druhom a treťom čítaní poslanecký návrh zákona o miestnom poplatku za rozvoj. Ten výrazne zvýši kvalitu životného prostredia a umožní aktívnu kontrolu laickej a odbornej verejnosti na realizácii vyvolaných investícií," objasnil tajomník KPM SR Marián Minarovič.
"Nejde pritom o bežný poplatok, ale o riešenie potrieb a likvidáciu deficitov, ktoré pri investičnej výstavbe mestám vznikajú. Niekde sa postaví sídlisko, kde chýba škôlka, osvetlenie, detské ihriská, sociálne zariadenie atď., a nie je to tak kvalitné prostredie. Ak sa tento zákon schváli, už sa to nebude môcť opakovať a to je veľmi dôležité," vysvetľuje Minarovič.
Mal by priniesť novú kvalitu
Vyplýva z toho aj likvidácia ďalších vyvolaných výdavkov, napr. na úpravu narušeného okolia urbanizovaného priestoru.
Tento zákon by podľa klubu mal priniesť novú kvalitu, filozofiu a kultúru realizovania investícií a rozvoja ako takého, zároveň je to regulačný i antikorupčný zákon.
Podľa viceprezidenta KPM Jána Ferenčáka je tento zákon využiteľný skôr pre väčšie mestá, ktoré sa vo vyššom tempe rozvíjajú a je v nich dopyt investorov po výstavbe.
Menej byrokarcie
Prezídium tiež rokovalo o zákone o verejnom obstarávaní a konštatovalo, že tento zákon by mohol byť jednoduchší a menej byrokratický.
"Spôsobuje nám aplikácia tohto zákona v praxi veľmi veľké problémy. V rámci diskusie sme sa zhodli, že by sme sa mali vrátiť späť k tým pravidlám, ktoré sú bežné v celej Európe. U nás sú viaceré legislatívne zmeny, ktoré sťažujú celý proces. Veľmi by nám pomohlo zjednodušenie procesu verejného obstarávania pri čerpaní prostriedkov, aplikácii zákona v praxi a možno aj pri takom miestnom rozvoji," konštatoval Ferenčák.
Priority do budúcnosti
Prezídium KPM prerokovalo i programové priority pre nasledujúce volebné obdobie s dôrazom na pokračovanie v reforme verejnej správy s akcentom na úlohu miest ako centier regiónov a plnohodnotného finančného zabezpečenia výkonu originálnych i prenesených kompetencií na základe auditu.
Ide pritom o programy informatizácie a internetizácie územných samospráv, inteligentnej energie a opatrení na zmenu klímy a aktívnej účasti na príprave a realizácii integrovaných územných stratégií z podporných zdrojov Európskej únie a ďalších finančných mechanizmov pre obdobie 2014 až 2020. Zároveň je dôležité už teraz uvažovať aj o tom, čo bude po roku 2020, keďže je možné, že pre Slovensko už nebudú pridelené štrukturálne fondy Európskej únie a treba s tým rátať," zdôraznil Ferenčák.
Témou aj legislatíva
Dôležitými témami rokovania bola aj aktuálna legislatíva, rozvojové vzdelávanie a podpora ďalšej integrácie miest, ktorej súčasťou je aj deľba úloh v rámci partnerských vzťahov KPM SR a Únie miest Slovenska.
Prezídium klubu tiež vyzvalo členov na aktívnu účasť na formovaní sietí pre spoluprácu miest a okolitých obcí v mestských regiónoch, tiež aby sa aktívne podieľali na realizácii programových projektov Smart City a Open Data.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš