Mesto Poprad vypracovalo Komunitný plán sociálnych služieb mesta na roky 2015 až 2020.
POPRAD. Verejnosť ho mohla počas októbra pripomienkovať prostredníctvom internetovej stránky mesta Poprad, zároveň ho doručili všetkým poskytovateľom sociálnych služieb v meste.
„Najdôležitejšie veci, ktoré nás v sociálnej oblasti čakajú, je zachovanie cenovej dostupnosti sociálnych služieb a rozšírenie ich kapacity vzhľadom na vývoj demografie, ďalej vytvorenie denného stacionára pre mladšiu vekovú skupinu. Bude potrebné vytvoriť ďalšie denné centrum pre seniorov na sídlisku Juh, nízkoprahové denné centrum pre osoby v nepriaznivej sociálnej situácii či bez prístrešia, to sa týka predovšetkým mestskej časti Matejovce, ako aj rozšíriť terénnu sociálnu prácu,“ priblížil ciele sociálneho plánu popradský viceprimátor Pavol Gašper.
Dokument schválili poslanci na mestskom zastupiteľstve v stredu 28. októbra.
Priority
Komunitný plán sociálnych služieb mesta Poprad na nasledovných päť rokov bol podľa Gašpera vypracovaný na základe Národných priorít rozvoja sociálnych služieb na roky 2015 až 2020, ktoré vyhlásilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Tými sú zabezpečenie dostupnosti sociálnych služieb v súlade s potrebami cieľových skupín a komunít, ako aj podpora prechodu prijímateľov sociálnych služieb z inštitucionálnej starostlivosti na komunitnú starostlivosť.
Ďalšou prioritou je rozvoj sociálnych služieb dostupných pre osoby zotrvávajúce v priestorovo segregovanej lokalite s prítomnosťou koncentrovanej a generačne reprodukovanej chudoby, a štvrtou prioritou je zvyšovanie kvality poskytovaných sociálnych služieb.
„Komunitný plán je vytváraný v súlade so zákonom o sociálnych službách, a teda je striktne obmedzený na národné priority. Sociálna práca v meste je však oveľa širšia, než sú závery komunitného plánu,“ uviedol Gašper.
Podľa jeho slov je v meste rovnako potrebné zintenzívniť sociálnu prácu v teréne pre marginalizované rómske skupiny a v neposlednom rade rozšíriť v Poprade kapacity sociálnych služieb vo všeobecnosti. Ako povedal, súvisí to so starnutím obyvateľstva.
V marci sa stretli s neziskovkami
Vedenie mesta sa za účelom vypracovania komunitného plánu stretlo ešte v marci aj so zástupcami popradských neziskových organizácií a občianskych združení.
Spoločne vtedy hovorili o možnostiach poskytovania sociálnych služieb v meste, samospráva sa tiež snažila zmapovať potreby obyvateľov.
Ako už v minulosti povedal viceprimátor Gašper, financií na podporu sociálnych služieb nikdy nie je dosť a ide o problém v rámci celého Slovenka.
Poprad na sociálnu pomoc vyčlenil v tohtoročnom rozpočte viac ako 3,4 milióna eur. O možnom navýšení tejto sumy sa bude podľa Gašpera medzi poslancami hovoriť pri tvorbe budúcoročného rozpočtu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš