Ladislav Jiroušek zo Spišskej Novej Vsi je významným umeleckým fotografom zaoberajúcim sa najmä prírodou, krajinou, kultúrnymi pamiatkami a lokomotívami. Precestoval takmer celú Európu, odkiaľ si doniesol množstvo fotografického materiálu. Jeho sen spoznať Japonsko je zatiaľ nenaplnený.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Jeden z najznámejších fotografov regiónu Ladislav Jiroušek sa narodil pred 72 rokmi v Čechách Ústí nad Orlicí.
Keď mal 5 rokov, počas 2. svetovej vojny mu Nemci zabili otca.
Rodina sa zakrátko presťahovala do Spišskej Novej Vsi, odkiaľ pochádzala jeho mama.
Prvé skúsenosti s fotoaparátom
Na prvý kontakt s fotoaparátom sa dodnes pamätá veľmi presne.
„Bolo to v 7. triede na prírodopise, ktorý vyučovala Jolana Jánošíková. Na školskom pozemku sa nám urodila obrovská tekvica, ktorú sme všetci obdivovali. Od brata som si požičal fotoaparát a cvakol som ju. Snímka sa tak vydarila, že ju dokonca zverejnili v novinách. Tu kdesi sa začal vytvárať vzťah k fotografovaniu,“ spomína.
Počas štúdia na Železničnom učilišti a Vyššej priemyselnej železničnej škole v Šumperku a neskôr v Košiciach sa on i jeho starší brat snažili pomáhať mame.
„Peňazí nebolo dostatok. Chodili sme fotografovať stužkové, svadby a iné spoločenské oslavy. Takmer každá sobota a nedeľa bola pre nás pracovná. Po podujatí sme deň a noc robili fotografie,“ premieta pred sebou v myšlienkach svoju mladosť budúci fotograf.
V rušni po Európe
Po skončení školy nastúpil za rušňovodiča do spišskonovoveského depa. Jeho ďalším objektom fotografovania sa stali lokomotívy.
Ako tvrdí, dodnes ho fascinujú staré parné mašinky, v ktorých sa ukrýva kúzlo.
V Uzlovom klube Semafor v Spišskej Novej Vsi mal vybavenú komoru, v ktorej vyrábal fotografie. Dodatočne sa vyučil za fotografa a v roku 1984 v Bratislave ukončil diaľkové štúdium výtvarnej fotografie.
Jeho talent si všimli aj v Bratislave a ponúkli mu prácu na generálnom riaditeľstve železníc. Tu sa naskytla príležitosť pre fotografa zachytávať zaujímavé architektonické skvosty a každodenný život v najväčšom slovenskom meste. A nielen tohto mesta.
Vďaka svojej profesii mal možnosť vycestovať do zahraničia a zdokumentovať ďalšie krajiny.
„Prešiel som vlakom celú Európu. Okrem Španielska a Portugalska som bol všade. Spoločnosť mi robil neodmysliteľný fotoaparát. Veľa som toho zachytil, mám kopec úžasných fotografií. Každá z nich má v sebe ukrytú spomienku, zachytáva určitý moment. Som vďačný za prácu, ktorú som mohol vykonávať. Ešte stále ju mám v sebe hlboko ukrytú. Niekedy sa v noci zobudím a brzdím na mašinke. Mám to v sebe naprogramované,“ opisuje s úsmevom bývalý železničiar.
Láska k prírode
Lásku k prírode zdedil pán Ladislav po otcovi, ktorý bol veľkým horolezcom. V Tatrách nie je končiar, ktorý by nebol prešiel. Ostal po ňom album s archívnymi zábermi.
Časté dotyky s malebnou krajinou Raja umožnili Novovešťanovi členstvo v Horskej službe Slovenský raj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš