Areál Kúpeľov Červený Kláštor – Smerdžonka v okrese Kežmarok si cez víkend mohli obzrieť nielen pacienti, ale aj široká verejnosť. Počas Dňa otvorených dverí ich čakala prehliadka kúpeľov s výkladom, konzultácie s lekárom i vyšetrenia znamienok zdarma.
KEŽMAROK. Minerálne voda vyviera na povrch zeme v obci Červený Kláštor od nepamäti.
Teplý kúpeľ z liečivej vody Smerdžonka začal po prvýkrát pre záujemcov vo vaniach vo svojej stodole pripravovať začiatkom 19. storočia miestny mlynár.
Prvá kúpeľná budova bola postavená v roku 1824, v polovici 20. storočia boli kúpele zatvorené, svoje brány otvorili opäť až v roku 2012.
O víkendovom podujatí informovala Erika Šalatová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny.
Informovali o psoriáze
Deň otvorených dverí sa v kúpeľoch uskutočnil pri príležitosti Svetového dňa psoriázy, ktorý pripadá na 29. októbra.
Psoriáza je najčastejším kožným ochorením vo svete, ide o dedičné kožné ochorenie, ktoré predstavuje pre pacientov okrem bolesti aj zásah do ich spoločenského a emocionálneho života.
Cieľom Svetového dňa psoriázy je zvýšiť povedomie o tomto ochorení, podporiť empatiu voči ľuďom trpiacim psoriázou a celosvetovo zabezpečiť lepší prístup k liečbe.
„Psoriáza si vyžaduje komplexnú liečbu. Okrem lokálnej liečby, fototerapie a celkovej liečby má svoje nezastupiteľné miesto aj kúpeľná liečba, teda balneoterapia. Vhodné sú sírne minerálne pramene, ktoré majú blahodarne účinky nielen na kožu, ale aj na svaly a kĺby,“ vysvetlil Ivan Margitics z Kúpeľov Červený Kláštor – Smerdžonka.
Psoriáza trápi až okolo 125 miliónov ľudí. Objaviť sa môže v ktoromkoľvek veku, a to aj napriek tomu, že ju dovtedy nikto v rodine pacienta nemal.
Fungujú od 19. storočia
Kúpele v Červenom Kláštore síce fungovali od 19. storočia, počas dvoch svetových vojen však boli poškodené.
Po skončení prvej svetovej vojny sa kúpele podarilo znovu otvoriť, po druhej svetovej vojne však začali upadať do zabudnutia.
Po vybudovaní súčasných kúpeľov v roku 2012 sa v zariadení opäť využíva minerálna voda, ktorá bola pre jej zápach nazvaná Smerdžonka, čo znamená smradľavá voda.
Vďaka jej špecifickému zápachu po sírovodíku miestni obyvatelia v dávnej minulosti verili, že pochádza z iného, nadprirodzeného sveta, a miesto, kde sa voda a plyny dostávali na povrch, nazvali „jama smrti“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš