V Levočských vrchoch vybudovali jedenásť poldrov. Zatiaľ najväčší stojí v obci Ľubica na Ľubickom potoku. Ochrániť by mal okolo 35–tisíc obyvateľov.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
ĽUBICA. Pri Ľubickom potoku v katastri obce Ľubica (okr. Kežmarok) už stojí zatiaľ najväčší z jedenástich poldrov vybudovaných v Levočských vrchoch.
Obzrieť si ho prišiel minister. V opatreniach budú aj ďalej pokračovať.
Záchranné umývadlá
Kapacita všetkých vybudovaných poldrov je 260-tisíc kubíkov vody. Spomínaný najväčší, nad obcou Ľubica a mestom Kežmarok, zachytí 100–tisíc kubíkov.
Ako uviedol generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR Ján Jurica, poldre fungujú podobne ako umývadlo.
„Keď je väčší prítok vody, tak sa odtok upchá vodou a voda sa hromadí, keď sa prítok zníži, voda odteká.“
Nie sú zásadné riešenie situácie
Peniaze na ich vybudovanie pochádzajú z eurofondov.
„Prvýkrát v histórii sa nám podaril projekt v spolupráci s ministerstvom obrany a jeho rezortnou organizáciou, keď ministerstvo obrany, respektíve jeho rezortná organizácia mohla čerpať prostriedky z fondov Európskej únie,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD).
Ako ďalej minister uviedol, kapacitne tieto poldre však nie sú zásadné riešenie situácie. „Máme pripravené ďalšie kroky, aby životy občanov boli úplne dokonalé, potrebujeme postaviť ešte niekoľko stavieb,“ povedal.
Petícia za, petícia proti
Za výstavbu poldrov tvrdo bojovali obyvatelia mesta Kežmarok. Aj s nimi sa minister stretol a vymenil si názory.
Naopak, proti výstavbe veľkého poldra, ktorý by mal byť najväčší pomocník pri zachytávaní vody a ktorý by k spomínaným poldrom mal ešte pribudnúť, bojovali obyvatelia obce Ľubica, ktorí spomínanú „hrádzu“ budú mať v bezprostrednej blízkosti ich domov.
Všetci kompetentní však tvrdia, že práve tento polder je pre projekt veľmi dôležitý. Minister tvrdí, že ľudí do regiónu neprišiel prehovárať.
„Ja som tu neprišiel ľudí presviedčať, ja som tu prišiel v čase, kedy je dobre. Boli ste aj vy svedkom udalostí, že keď je problém, je vážny. Vnímam aj záujmy a požiadavky ľudí, ktorí tu bývajú a budeme sa snažiť vyjsť im v ústrety. Každopádne, chceme ochrániť ich životy, ich majetky a možno si to v tomto období neuvedomujú, ale nechcel by som byť svedkom toho, keď príde voda a budeme sa tu musieť v uliciach Kežmarku opäť plaviť na člnoch a premýšľať, ako ľudí evakuovať,“ uviedol Žiga.
Hrádzky by nepomohli
Ľubičania navrhovali aj stavbu menších prehrádzok namiesto veľkej opachy.
„Keď sa tu dostaneme do situácie ako v roku 2010, žiadne prehrádzky vám nepomôžu. Potrebujete polder, ešte vyšší ako je tento,“ povedal minister.
Podľa jeho slov sa obyvatelia nemusia ničoho obávať.
„Na Slovensku máme 10 stavieb a vodných nádrží. Tiež sa stavali a sprevádzali ich tiež rôzne názory. História ukázala, že aj keď tieto stavby stoja niekoľko sto metrov od ľudských obydlí, zásadným spôsobom chránia ľudí pred povodňami. Nemám pocit, že by sme mali nejaký problém s pretrhnutím hrádze,“ uviedol.
Využitie závisí od kreativity obyvateľov
Kompetentné orgány stavali poldre na ochranu pred povodňami. Minister však nevylúčil možnosť využívať ich aj na rôzne druhy rekreácie.
„Pozrite sa, zachytí sa tu voda, deti sa tu vedia kúpať. Je tu priestor na rybolov, to už je na fantázii miestnych ľudí,“ povedal.
Údržbu poldrov budú zabezpečovať vojenské lesy, ktoré na to majú vyčlenené finančné prostriedky v rozpočte.
„Dohodli sme sa tiež so starostami obcí, ktoré sú pod jednotlivými poldrami, že nám budú pomáhať formou prác nezamestnaných občanov,“ uzavrel Jurica.
Foto k článku: SITA/Radoslav Maťaš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš