Štyri hrádze pozdĺž oboch strán rieky Poprad majú zabrániť povodniam, k akým došlo napríklad v roku 2010.
STARÁ ĽUBOVŇA. Obyvateľov Starej Ľubovne majú pred prípadnou povodňou ochrániť štyri novovybudované hrádze pozdĺž oboch strán rieky Poprad.
Náklady na ich vybudovanie predstavovali viac ako milión eur, ich celková dĺžka je dva kilometre.
Všetky hrádze sú projektované na storočné povodňové prietoky, ktoré sú vyrátané na 750 až 810 metrov kubických vody za sekundu.
„Rieka Poprad v Starej Ľubovni je komplexne zabezpečená, je hotová ľavostranná aj pravostranná hrádza. Ľudia, ktorí bývajú pri tejto rieke, už nemusia mať obavy o svoje životy či majetky, keď príde storočná voda,“ uviedol vo štvrtok počas odovzdávania stavby minister životného prostredia Peter Žiga.
S budovaním protipovodňových opatrení na rieke Poprad v Starej Ľubovni v okolí Mýtnej ulice sa začalo v roku 2013. Slovenský vodohospodársky podnik ich postavil zo svojich vlastných zdrojov.
Zľava: Minister obrany Martin Glváč a generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR Ján Jurica.
Riziková oblasť
„Táto oblasť, povodie rieky Poprad, je dosť rizikovou oblasťou, čo sa týka protipovodňových opatrení. Voda, ktorá prichádza z Ľubice do rieky Poprad, zvyšuje hladinu rieky,“ povedal minister.
Podľa jeho slov vybudovaním hrádzí rezort životného prostredia významne posilnil protipovodňovú ochranu mesta.
Úpravou brehov, kosením hrádzí a náhradnou výsadbou drevín sa zároveň podľa neho zlepší stav životného prostredia.
Protipovodňové opatrenia podľa Žigu povedú tiež k lepšiemu využitiu priľahlého územia, ako aj k zvýšeniu hodnoty priľahlých nehnuteľností, ktoré už povodeň nebude ohrozovať tak, ako v minulých rokoch.
Povodeň v roku 2010 bola ničivá
Počas ničivej povodne v máji a júni 2010 dosahovala voda na Mýtnej ulici výšku viac ako dva metre, zaplavila 74 domov, areál deviatich podnikateľských subjektov, strhla mosty a pretrhla cesty.
Vyčíslené škody dosiahli viac ako jeden milión eur. Slovenský vodohospodársky podnik následne zaradil do svojho plánu prípravu protipovodňových opatrení na rieke Poprad.
Budovanie protipovodňových opatrení patrí podľa Žigu v súčasnosti medzi priority ministerstva životného prostredia.
Počas posledných dvoch mesiacov odovzdali do užívania napríklad protipovodňovú ochranu Komárna, rekonštruované vodné dielo Kráľová, ochranu pred povodňami v Harichovciach a Lipanoch, vynovenú hať Vyšné Opátske ako súčasť veľkej protipovodňovej ochrany Košíc alebo Veľký Richňavský tajch.
Vodohospodári celkovo do konca roka dokončia práce na dvadsiatich protipovodňových stavbách.
V rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia je do roku 2020 vyčlenených na protipovodňovú ochranu približne 400 miliónov eur.
Foto k článku: SITA/Radoslav Maťaš, TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš