Rybári Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MO SRZ) v Nálepkove (okr. Gelnica) ostali zaskočení postupom Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), ktorý nariadil reguláciu potoka Hnilec v katastri obce Nálepkovo počas neresovej migrácie pstruha potočného. SVP tento krok argumentuje povinnosťami, ktoré im vyplývajú zo zákona.
NÁLEPKOVO. Koncom minulého mesiaca sa buldozér pustil do opráv brehov potoka Hnilec pri Nálepkove (okres Gelnica), ktoré voda pred časom vymyla.
Táto aktivita práve v tomto období sa nepozdáva miestnym rybárom.
Necitlivý prístup
„Správca toku je SVP, Povodie Hornádu a Bodvy. Očakávali sme, že pri zásahoch do toku budú s nami spolupracovať, tak ako to proklamovali. Pstruh potočný je jediná ryba, ktorá sa neresí v jeseni, v októbri až decembri. Práve preto sú teraz takéto zásahy v potoku z nášho pohľadu veľmi necitlivé,“ vysvetľoval predseda MO SRZ v Nálepkove Jaroslav Mesarčík.
Ako ďalej dodáva, určite sa dal robiť zásah v iných mesiacoch.
„Reguláciu vykonávajú vodohospodári v čase, keď robia najväčšiu škodu na rybnej osádke. Miestni rybári na tomto mieste vysadili ročného pstruha a lipňa. Zásahom do koryta došlo k zabráneniu ťahu rýb do vyšších úsekov a k ničeniu násad, ktoré sme museli na vlastné náklady kúpiť. Vôbec nerešpektovali rybársky zákon. Pritom sme nechceli diktovať podmienky. Mali sme záujem dohodnúť sa, aby prišli v čase, keď sa rybám neublíži. Výsledky našej práce vyšli nazmar,“ konštatoval predseda.
Zároveň podotkol, že okrem prírodných predátorov vydry a volavky sa musia tunajší rybári potýkať s tým najväčším škodcom, ktorým je samotný človek.
„Kde je športové rybárstvo, oddych pri vode? Čo nezničí príroda, to zničí človek necitlivým prístupom,“ zhodnotil J. Mesarčík.
Stanovisko SVP
Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) v Banskej Štiavnici Ľuboš Krno uviedol, že ako správcovi vodných tokov plynú spoločnosti zo Zákona o vodách povinnosti aj v oblasti ochrany pred povodňami.
„Dotknutý úsek vodohospodársky významného vodného toku Hnilec, ktorý je predmetom sťažností miestnej organizácie rybárov v Nálepkove, je neupravený tok s nestabilnými smerovými pomermi. Tie si pravidelne po prechode veľkých vôd vyžadujú čiastočnú korekciu. Vodný tok svojím meandrovaním sa v časti lokality odklonil od pôvodného koryta. Pri zvýšených povodňových prietokoch dochádza k vybrežovaniu toku a následnému znehodnocovaniu poľnohospodársky využívanej pôdy,“ objasnil hovorca.
Voda na pozemkoch
Ako dodal, začiatkom septembra SVP požiadala firma Agrofarma o súčinnosť pri uvedení vodného toku do svojho starého koryta, pretože vodný tok už zasahoval na pozemky, ktoré má v prenájme za účelom poľnohospodárskeho využitia.
„Správa povodia Hornádu a Bodvy SVP v Košiciach, ako správca vodného toku Hnilec, v zmysle zákona v rámci drobnej údržby pristúpil k údržbe spomenutých úsekov. Práce pozostávali z usmernenia prúdnice koryta vodného toku do pôvodného stavu a odstraňovania štrkových lavíc z jeho prietokového profilu. Tento materiál bol použitý do výmoľov a na dosypanie odplavených brehov.“
V zmysle zákona
Pred vykonaním údržby správca toku zaslal miestnej organizácii SRZ Nálepkovo v polovici októbra oznámenie o plánovanej údržbe koryta vodného toku Hnilec aj napriek tomu, že správcovi túto povinnosť neukladá žiadny zákon.
„Vznesené požiadavky zo strany MO SRZ Nálepkovo k údržbe rieky Hnilec považujeme za neopodstatnené, pretože nie sú podložené žiadnymi právnymi ustanoveniami ani inými právnymi predpismi v oblasti rybárstva, resp. ichtyológie, ktoré by boli nadradené našim povinnostiam správcu tokov, vyplývajúce z príslušných ustanovení zákona o vodách,“ uzatvoril Ľuboš Krno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš