Hovorí sa, že námestie v mestách je akási vizitka, ktorá turistom dotvára dojem pri pobyte v meste. Častý problém miest na Spiši je málo ľudí potulujúcich sa po námestiach.
SPIŠ. Fontány, obchody, pešie zóny. Výstavná skriňa každého mesta je práve námestie, kam väčšinou zablúdia ľudia, nielen domáci, ale tí, ktorí chcú dané mesto spoznať.
V posledných rokoch sa však ľudia akosi z centier miest vytrácajú. Ťahá ich to do veľkých nákupných centier, ktoré zväčša bývajú vybudované mimo námestí - presne takáto situácia je v Starej Ľubovni.
Inak je to v Poprade, kde práve novootvorené centrum prebralo námestie k životu. V centre Spišskej Novej Vsi sa najviac ľudí pohybuje v letných mesiacoch. Pozreli sme sa na to, ako sa mestá snažia oživiť námestia.
Poprad – prebralo nákupné centrum
Nie je to tak dávno, čo popradské námestie doslova zívalo prázdnotou. Podvečer ste tam našli iba pár ľudí, ktorí si vyšli na prechádzku.
Už dlhšiu dobu sa Popradčania sťažovali na to, že na námestí nie je kam zájsť. Skoro všetky obchody či kaviarne zatvárali svoje brány príliš skoro.
Odkedy však priamo na začiatku námestia pribudlo obchodné centrum, ľudí to tam ťahá viac. Samozrejme, nie každý po jeho návšteve vyjde aj na námestie, pravda však je, že pomaly sa centrum Popradu začína prebúdzať.
Prispôsobili čas
Pred otvorením nákupného centra to vyzeralo v meste pusto. Dokonca zatvorené boli aj mnohé prevádzky, ktoré chceli zmeniť svoje sídlo a presťahovať sa priamo do obchodného centra.
Na jeho otvorenie reagovali prevádzky na námestí veľmi rýchlo, a to tak, že prispôsobili otváraciu dobu práve obchodnému centru.
Keď sme sa ešte cez leto majiteľov prevádzok pýtali, prečo zatvárajú príliš skoro, dostali sme od nich odpoveď, že sa im to jednoducho nevyplatí, pretože ľudí na námestí je večer veľmi málo.
Situácia sa však zmenila a kým v minulosti boli počas pracovného týždňa otvorené prevádzky iba do 17.00, niektoré už fungujú do 19.00.
„Museli sme veľmi rýchlo reagovať na novovzniknuté centrum. My sami sme mali strach z toho, že nám odlákajú aj ten malý počet zákazníkov, ktorý sme tu mali. Tak sme sa rozhodli urobiť prvý krok a skúsiť byť tu pre ľudí dlhšie. Úprimne vám ale poviem, že to, že sa množstvo ľudí premelie v obchodnom centre, vôbec automaticky neznamená, že prídu aj na námestie. Veľa z nich príde autom, doň po nákupoch aj nasadne a odíde,“ povedal nám otvorene jeden z majiteľov prevádzky priamo na námestí.
Takúto bojovú taktiku zvolilo približne 20 až 25 percent zo všetkých prevádzok na námestí.
Prilákalo ľudí z iných miest
Na parkovisku v obchodnom centre sa to rôznymi ešpézetkami iba tak hemží. Na námestie otvorenie centra nepritiahlo iba domácich, ale aj ľudí z okolitých miest a obcí.
Tešia sa z neho aj Kežmarčania, ktorí vo svojom meste žiadne nákupné centrum takéhoto druhu nemajú.
„My už sme zvyknutí chodiť inam za nákupmi, aj predtým, ako otvorili centrum na námestí, sme chodili vždy nakupovať do Popradu. U nás v meste jednoducho nie je kam ísť. Nie je si kde čo kúpiť. Popravde vám to závidíme, samozrejme v dobrom,“ zasmiala sa Kežmarčanka Ľubica Pavlíková.
Pri kežmarskom aute sme na parkovisku stretli aj Ľubomíra Pirožeka. Podľa jeho slov ak by niečo podobné otvorili aj v Kežmarku, možno by sa samospráve aj tam podarilo trošku prebrať námestie k životu.
„Pozrite sa, my tam nemáme nič. Chodíme za všetkým do Popradu. Či už je to kúpalisko, obchody s oblečením, s topánkami. U nás je to bieda. Cez víkend vždy sadneme do auta s rodinou a ideme do Popradu, ak je škaredé počasie, skončíme v nákupnom centre. Jediná výhoda je, že to nemáme tak strašne ďaleko, mali by sa aj u nás nad niečím podobným zamyslieť,“ povedal.
Ľudí chce samospráva pritiahnuť na námestie aj kinom
Kedysi na námestí fungovalo aj mestské kino. Premietalo vždy o 17.00 a 19.30, cez víkendy sa aj rozprávky o 15.00 h.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš