CHMEĽNICA. Nový suchý polder v obci Chmeľnica v Staroľubovnianskom okrese, ktorý má zabezpečiť protipovodňovú ochranu a eliminovať škody spôsobené povodňami, je už hotový.
Obec momentálne čaká na kolaudačné rozhodnutie.
„Stavba bola dokončená v pomerne krátkom čase, za tri mesiace. Podarilo sa nám vybudovať hlavné časti, teda samotnú štôlňu, prepadovú šachtu, úpravu koryta a spevnenie svahov a samotnú hrádzu, ako aj komunikáciu, poľnú cestu, korunu hrádze spevnenú štrkodrvinou,“ povedal vo štvrtok vedúci stavby Marcel Novysedlák.
Podľa jeho slov sa dá v šachte nastavovať hladina, aby nedošlo k vytápaniu obce, pričom je polder naprojektovaný tak, aby zachytil okolo 25-tisíc kubíkov vody.
Obec si musela vziať úver
Celkové oprávnené výdavky na projekt na Chmeľnickom potoku predstavujú podľa starostky obce Zity Pleštinskej sumu vyššiu ako 1,2 milióna eur.
Chmeľnica získala nenávratný finančný príspevok v rámci Operačného programu Životné prostredie, ten pokryl 95 percent výdavkov. Zvyšných päť percent obec financovala pomocou investičného úveru.
„62-tisíc bolo spolufinancovanie obce. Keďže financovanie sa uskutočňuje v dvoch fázach, je to predfinancovanie a refundácia, museli sme si vziať úver aj na refundáciu, takže obec si musela vziať úver vo výške 150-tisíc eur,“ informovala Pleštinská, podľa ktorej ide o vysokú sumu na obec s tisíckou obyvateľov.
Polder sa nachádza v hornej časti obce a zachytávať bude vodu z miestneho potoka.
Pleštinská uviedla, že práve odtok z Chmeľnického potoka býva pri zvýšenej hladine rieky Poprad, do ktorej Chmeľnický potok ústi, často komplikovaný.
Potrebu vybudovania poldra podľa jej slov zvýšil hlavne priebeh povodní v roku 2010. Chmeľnický potok sa vtedy vylial a zalial vrchnú časť obce, pričom škody boli vyčíslené na takmer 378-tisíc eur, z toho na majetku obce 197-tisíc eur.
Budovali aj hrádzky
Ako starostka vysvetlila, podľa hydrometeorologického ústavu spadne v prípade prívalového dažďa nad obcou v rozlohe dvoch kilometrov za jednu hodinu 33-tisíc metrov kubických zrážok, miestny potok však dokáže vo svojom koryte odviesť iba necelú polovicu z toho.
Prebytočné množstvo vody by tak po novom mal zadržať suchý polder nad obcou, ktorá ešte v júni začala s lokálnymi úpravami v koryte vodného toku.
Polder je suchá nádrž, ktorá je obvykle prázdna a naplní sa len počas katastrofálnych prietokov na rieke.
„Polder v obci zadrží povodňovú vlnu, ktorá tak spôsobí menšie či dokonca žiadne škody. V poldri tiež sedimentujú erodované častice a vodná nádrž nižšie na toku sa tak chráni pred zanášaním. Plocha poldra je poľnohospodársky obrábaná, spravidla ako trvalý trávnatý porast,“ opísala význam výstavby poldra pre obec Pleštinská.
Doteraz sa obec chránila vybudovaním 23 hrádzok a čistením potoka.
Pleštinská tvrdí, že na ochranu ľudí pred povodňami a samotného životného prostredia sú však potrebné tri základné veci, a to suchý polder, regulácia potoka a v spodnej časti aj protipovodňová stena.
Zvyšné dve opatrenia chce obec ešte dobudovať.
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš