Akoby to bol zariadil osud. V tom čase čerstvá absolventka vysokej školy Alena Konevalová sa pred rokmi presťahovala do Starej Ľubovne. Milovníčka folklóru sa mu odmalička venovala v rodisku v južnom Zemplíne. V novom bydlisku zázemie existujúceho súboru nenašla. Všetko sa však zmenilo.
STARÁ ĽUBOVŇA. Alena Konevalová oslavuje s Ľubovňanom tento rok už dvadsať rokov fungovania. V súbore má dokonca dcéru, ktorá je v súčasnosti jeho najmladšou členkou.
Ako inak, práca s folkloristami zaberá veľa voľného času. K tomu je potrebná aj tolerancia od rodiny.
„Inak by sa to nedalo zvládnuť. Našťastie, za tie roky si už aj zvykli. Tešia sa spolu so mnou, ak vidia, že to robím s radosťou,“ povedala vedúca súboru.
Keď sa Alena vydala a presťahovala sa za manželom do Starej Ľubovne, túžila pri folklóre zostať.
„Žiaľ, v tom čase v meste fungujúci súbor neexistoval. Aj som sa už zmierila s tým, že s folklórom skončím. Najbližšie totiž pracoval až súbor Magura v Kežmarku a to sa mi zdalo náročné takto dochádzať,“ rozhovorila sa vedúca súboru, ktorá je zároveň stredoškolskou učiteľkou na Gymnáziu T. Vansovej v Starej Ľubovni.
Základy jej vštepila mama
Základy folklóru pochytala milovníčka ľudoviek a tanca vo svojom rodisku v južnom Zemplíne.
„Mala som k nemu vzťah odmalička. Venovala sa mu aj moja mamka, vlastne tento vzťah mi vštepila ona. Ešte aj dnes vedie spevácku skupinu,“ povedala.
Neskôr, počas strednej školy, hoci nakrátko, bola Alena členkou folklórneho súboru Ondava.
Počas vysokoškolského štúdia v Prešove sa zas stala členkou zoskupenia Torysa. Popri štúdiu teda vždy zotrvala aj pri folklóre.
Vznik súboru začal školskou akciou
Za vznikom dnes už rešpektovaného súboru bola aj takpovediac náhoda. A. Konevalová mala totiž po príchode do Starej Ľubovne možnosť učiť na jednej zo základných škôl. Napokon ale zakotvila na gymnáziu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš