Neprofesionálny výtvarník Emilián Cvengroš zo Spišskej Novej Vsi sa v októbri tohto roku dožil okrúhleho jubilea 80 rokov. Na svoje narodeniny dostal od najbližších netradičný dar, strávil cestu v lokomotíve pri rušňovodičovi. Jednou z najobľúbenejších zobrazovaných tém bývalého rušňovodiča sú obrazy železníc s tunelmi a lokomotívy.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Láska k rušňom sprevádza seniora Emiliána Cvengroša po celý život. Narodil sa v roku 1935 v Markušovciach. Vyštudoval odborné učilište ČKD v Prahe.
Ako rušňovodič v Rušňovom depe v Spišskej Novej Vsi až do nástupu na dôchodok križoval na lokomotíve po krajine.
Práve oceľové krásavice sa stali jednou z obľúbených tém pri tvorbe výtvarníka. Popri výjavoch zo železničného prostredia sa venuje významným budovám a krajinomaľbám.
Dokonalosť rušňov
Obrazy začal maľovať ako mladík. Mal 18 rokov a túžbu zachytiť parné rušne na papier. Obdivoval ich technickú dokonalosť, ktorá sa skrývala vo veľkej mašine.
„Každá z lokomotív mala svoje meno. Volali sme ich Laminátka, Albatros, zelený Anton, Papagáj, Ušatá či Mandarínka. Bavilo ma náznakovo dokumentovať ich konštrukčné riešenie, ktoré sa s pribúdajúcimi rokmi menilo tak, ako samotná technológia. Parné rušne časom nahradili elektrické,“ spomína maliar.
Počas svojich pracovných ciest mal neustále pred očami železničnú trať a prírodu rozprestierajúcu sa navôkol.
Obdivoval portály starých tunelov, ktoré mali svoj osobitý vzhľad.
Na známe miesta sa vrátil ako dôchodca v roku 1993 a zvečnil ich na plátno. Výsledkom boli kresby a maľby nielen zo Spiša, ale aj z územia Slovenska a Česka.
Ako tvrdí, nemá svoju obľúbenú lokalitu, pretože našu krajinu považuje celú za fascinujúcu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš