Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvia. Fotograf Miloš Greisel z obce Hnilčík (okres Spišská Nová Ves) doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. Počas šiestich mesiacov sme vám prinášali zábery najzaujímavejších baní Spiša. Gápľová sieň v štôlni Gezwäng v Hnilčíku je posledným príspevkom tejto rubriky.
HNILČÍK. Štôlňa Gezwäng bola používaná až do roku 1991 ako vetracie banské dielo pre banský systém, otvorený Novou štôlňou v banskej lokalite Grétla.
Ojedinelý nález tohto objektu patrí medzi to najcennejšie, čo sa nám zachovalo v podzemí Spiša.
Gápľový stroj poháňaný koňmi
Aj keď sú nájdené objekty pri starej šachte Gezwäng len v reliktnej podobe, poznačené neskoršou banskou činnosťou, aj tak je možné na základe kombinácie zdokumentovaného stavu a historických údajov nájdených v archívoch zrekonštruovať činnosť tohto banského zariadenia.
„Objekt sprístupňuje štôlňa Gezwäng (Ján), spájajúca povrch so slepou, v podzemí razenou, teda denné svetlo nevidiacou šachtou Gezwäng. Pri šachte je do kameňa vyhĺbený priestor nepravidelného napoly šošovkovitého tvaru, v ktorom bol osadený gápľový drevený stroj poháňaný konským záprahom, ktorý vyťahoval pomocou lán a kladiek z hlbokých častí jamy Gezwäng nádoby s vyťaženou rudou a vodu,“ vysvetľuje geológ na dôchodku Marián Jančura, ktorý sa venuje dejinám baníctva.
Predpokladaný vznik objektu je druhá polovica 18. storočia. Po gápľovom stroji zostali zvyšky v podobe spráchnivených drevených hranolov na dne siene.
Zavalená štôlňa
„Neskôr šachtu modernizovali, zaviedli koľajovú dopravu, do šachty osadili ťažnú klietku a v gápľovej sieni umiestnili ťažný stroj. Pre kone postavili stajne z kameňa, ktorých zvyšky sa zachovali dodnes. Po opustení bane na začiatku 20. storočia šachtu zaplavila voda. Po druhej svetovej vojne zospodu prepojili šachtu Gezwäng s dedičnou Novou štôlňou a starý banský systém bane Gezwäng slúžil na prívod vzduchu do baní na Grétli,“ dodáva Jančura.
Dnes je štôlňa Gezwäng zavalená, čo znemožňuje prístup do šachtovej siene.
Zával spôsobili vykrádači železa, ktorí zdemontovali z úvodnej časti štôlne oceľovú výstuž a vyvolali masívnu deštrukciu chodby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš