POPRAD. Združeniu Euroregión Tatry sa podarilo získať finančnú podporu vo výške 40-tisíc eur na výstavbu cyklistických komunikácií v regióne. Informovala o tom Radoslava Krafčíková, poverená riadením kancelárie Združenia Euroregión Tatry.
Celková výška rozpočtu projektu predstavuje viac ako 47-tisíc eur, zvyšok uhradí organizácia z vlastných zdrojov.
Kompletný strategický cezhraničný projekt Euroregiónu Tatry pod názvom Historicko-kultúrno-prírodná Cesta okolo Tatier zahŕňa realizáciu viac ako 250 km cyklistických, bežeckých, turistických a náučných trás s cieľom vytvoriť neprerušenú, bezpečnú a priaznivú regionálnu sieť cyklotrás.
„Navrhovaná trasa predpokladá spájanie regiónov ako sú Spiš, Podhalie, Orava a Liptov, zlepšenie dostupnosti a sprístupnenie unikátnych miest a lokálnych hodnôt na oboch stranách hranice, podporu rozvoja voľnočasových aktivít šetrných voči životnému prostrediu, zdravý životný štýl, aktívny oddych a bezmotorové formy dopravy,“ uviedla Krafčíková.
Združenie začalo s realizáciou projektu v novembri v spolupráci so svojimi partnermi, ktorými sú Európske zoskupenie územnej spolupráce Tatry, Prešovský samosprávny kraj, mestá Kežmarok, Poprad, Liptovský Mikuláš a obec Dlhá nad Oravou.
Oživenie regiónu
Cezhraničný značkový turistický produkt by mal podľa Krafčíkovej prispieť k výhodnej cezhraničnej poľsko-slovenskej spolupráci.
„Ekonomicky oživí mestá a obce nachádzajúce sa pri ceste a takisto miestne komunity a inštitúcie. Umožní tiež vznik nových pracovných miest a prispeje k zníženiu turistickej záťaže v Tatrách. Turistom priblíži historické a kultúrne dedičstvo regiónu, odhalí doteraz neznáme a pozabudnuté hodnoty prírody a krajiny na slovensko-poľskom pohraničí, umožní a bude popularizovať aktívne trávenie voľného času, či už pešo, na bicykli, na bežkách a podobne,“ vymenovala Krafčíková.
V uplynulom období už oli vybudované časti cyklochodníkov, ktoré sa nachádzajú na hlavnej trase historicko-kultúrno-prírodnej Cesty okolo Tatier, alebo sú jej odbočkami.
Cieľom je postupne poprepájať jednotlivé úseky cyklochodníka na slovenskej a poľskej strane Euroregiónu Tatry.
Napríklad úsek cyklochodníka na katastrálnom území mesta Kežmarok sa bude napájať na plánovaný cyklochodník Kežmarok - Spišská Belá a následne na už existujúci cyklochodník na trase Spišská Belá-Tatranská Kotlina. Z Kežmarku sa opačným smerom bude cyklochodník napájať ďalej na Huncovce - Veľkú Lomnicu a Poprad.
V rámci Cesty okolo Tatier boli vybudované aj cyklochodníky v regióne Liptova a Oravy, napríklad v Liptovskom Mikuláši s dĺžkou celkovo 3,2 kilometra.
Podobne v regióne Oravy sa už prepojila slovenská a poľská časť Euroregiónu na hraničnom prechode Suchá Hora.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš