Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
STARÁ ĽUBOVŇA. Architektonický výskum mal ukázať, ktorým smerom sa v budúcnosti bude reštaurovanie interiéru paláca uberať. V žiadnom prípade nemá ísť o bezduché otĺkanie omietok.
Ľubovnianske múzeum, ktoré hrad spravuje, sa postupne snaží obnovovať všetky svoje stavby bývalého panstva. Do zoznamu by rado pridalo barokový, alebo inak nazvaný palác Ľubomirských.
„Na architektonický výskum sme získali grant z ministerstva kultúry vo výške štyritisíc eur, ďalších päťsto eur išlo z našich zdrojov,“ priblížil Jozef Balužinský, správca hradu.
Do stien dali sondy
So samotným výskumom boli spokojní nielen múzejníci, ale podľa nich aj pamiatkari. Špecialisti zaznamenali údaje z desiatok sond.
„Odhalili sa steny vymaľované imitáciou kvádrového vzoru, rôzne linky, pásy nanášané cez papierové formy. Na hrebeňoch klenieb vidieť niekdajšie farebné dekorovanie. Pôvodne bolo iné aj tvarovanie okien a zárubní, badať, že ich v minulosti prerábali,“ dodal správca.
Odkryté sondy dávajú múzejníkom nádej, že vo vnútri paláca v budúcnosti zmenia fádne biele steny na veselší obraz pripomínajúci barok.
Po vyhodnotení budú múdrejší
Výskum neznamená žiadnu ďalšiu badateľnú opravu z pohľadu laika. Pre múzejníkov je však významný.
„Po vyhodnotení výskumu a vydaní správy reštaurátormi príde aj ku konkrétnemu návrhu obnovy. Návrh bude obsahovať metodiku, ako odborne opravovať barokový palác zvnútra. Nepôjde o bezduché otĺkanie omietok, ale o riadené reštaurovanie. Ak sa počas reštaurovania objavia nové fakty, poznatky, budeme za ne radi,“ povedal J. Balužinský.
Barokový palác, ako ho poznáme dnes, bol na Ľubovnianskom hrade postavený pôvodne ako súčasť stredovekej pevnosti.
Predpokladá sa, že išlo o 17. storočie, avšak výskum naznačuje, že spodná časť paláca bola vystavaná ešte o čosi skôr.
Kedysi sa palác využíval na skladovanie aj obývanie. V súčasnosti sa v jeho interiéri nachádza expozícia rodiny Raiszovcov, ktorí ho obývali ako poslední a je pravdepodobné, že v ich období došlo k tejto dekorácii.
Ostatní majitelia hradu Zamoyskí už totiž žili v obydliach v podhradí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš