HREBIENOK. Viac ako dvanásť hodín denne dva týždne siedmi sochári pracovali, aby ľadové kocky premenili na nevídanú krásu.
Vo štvrtok podvečer slávnostne otvorili nielen ľadový dóm, ale aj zimnú sezónu v Tatrách.
Najprv pri východe z lanovky primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš (nez.) za pomoci návštevníkov rozsvietil vianočnú výzdobu.
Potom ľudí hrejivým nápojom potešil pekelník a následne kroky všetkých nedočkavcov smerovali k ľadovému dómu.
Sedemdesiat ton ľadu šikovné ruky sochárov spojili do veľkolepého celku.
"Dóm je úplne iný ako po minulé roky, je v barokovom štýle a jeho autorom je architekt Adam Bakoš zo Spišskej Novej Vsi," uviedla Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.
Tohtoročný barokový dizajn oslovil aj primátora Vysokých Tatier.
“Mne sa veľmi páči, pretože je to omnoho viac kultúrnejšie pre vystupujúcich, bude sa tu robiť veľa koncertov a tento rok to viac ako dóm pripomína chrám, keďže je barokovom štýle," povedal Mokoš.
Kvety zamrznuté v ľade
Návštevníkov aj túto zimu čakajú sochy z ľadu prepracované do detailov.
Minulý rok krásy ľadového dómu dotvárali farebné vitráže, tento rok stavili na niečo úplne iné. Kvety zamrznuté v ľade.
"Robili sa v spolupráci s floristom Róbertom Bartolenom," dodala Maťašovská.
Tohtoročný dom má aj svojho patróna. Stal sa ním svätý Ján evanjelista, apoštol. "Je patrónom sochárov a v ruke drží orla, ktorý je symbolom Tatier," vysvetlila Maťašovská.

Otvorili aj zimnú sezónu
Otvorenie ľadovej krásy spojili Tatranci aj s odštartovaním zimnej sezóny. Na ľadovom pódiu sa striedali detské folklórne súbory z rôznych krajín. Dôvod? Témou tohto roka je spojenie národov.
"Tatry nie sú iba pre Slovákov, tie krajiny, ktoré najviac navštevujú Vysoké Tatry, patria k nám, preto nám tieto detičky takto oficiálne otvorili zimnú sezónu," povedala Maťašovská.
V prvom roku kľučku na dverách ľadového dómu stlačilo stotisíc ľudí, v minulom roku ich bolo už 165 000.
"Ak sa nám tento rok podarí prekonať hranicu 200 000, budeme veľmi šťastní," skonštatovala s úsmevom Maťašovská.
Očaril návštevníkov
Prví návštevníci, ktorí si prezreli ľadovú krásu, ostali očarení.
Ako nám povedala Miroslava Krempaská najviac jej pozornosť upútala socha anjela.
"Je to krásne a obdivujem tých majstrov, čo toto dokážu vytvoriť."
Aj jej priateľka Katarína s ňou súhlasila. "Ak by som sa mala za koho, už aj by som sa tu vydala," zasmiala sa.
Vstup do ľadového dómu bude aj tento rok zadarmo, otvorený bude denne od deviatej hodiny ráno do pol piatej večer.
Počas sviatkov bude otvorený ešte dlhšie.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš