Kocky ľadu, ktoré v dokonalej synchrónii postavenej do tvaru chrámu zanechajú nezabudnuteľný zážitok vo vašich srdciach.
VYSOKÉ TATRY. Ak si chcete prevetrať hlavu, o niečo viac zmraziť myšlienky, či vziať deti do kráľovstva ľadu, ktoré je medzi nimi kvôli americkej rozprávke veľmi populárne, neváhajte.
Vyzbrojte sa čo najteplejším oblečením a hurá na Hrebienok. Stojí tam už ľadový dóm.
Môžete si zvoliť dva spôsoby, ako sa k ľadovému chrámu dostať. Jeden lenivejší a druhý turistickejší.
Buď nasadnete do auta, zaparkujete ho v Starom Smokovci a v údolnej stanici lanovky v blízkosti parkoviska pokračujete pohodlne pozemnou lanovkou nahor, alebo sa pri dopravení do Smokovca rozhodnete si pred neuveriteľným zážitkom ešte troška rozhýbať hnáty a vyberiete sa buď lesnou alebo asfaltovou cestou hore.
Potrvá vám to približne štyridsaťpäť minúť.
Siedmi sochári skrotili ľadové kvádre
Keď dorazíte do cieľa, ľadový chrám určite neprehliadnete. Veľká biela magická stavba vás zaručene svojou krásou k sebe priláka sama.
Tento rok ho stavalo sedem sochárov, pripravovali ho dvanásť hodín denne počas dvoch týždňov, aby skrotili ľadové kvádre a dali im pompéznu podobu. Rukami im prešlo až sedemdesiat ton ľadu.
Ak si poviete, že ste v ľadovom dóme už boli po minulé roky a neoplatí sa tam opäť zájsť, mýlite sa. Tento rok má opäť iné čaro.
„Dóm je úplne iný ako po minulé roky, je v barokovom štýle a jeho autorom je architekt Adam Bakoš zo Spišskej Novej Vsi,“ uviedla Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Regiónu Vysoké Tatry.
Pripomína chrám viac ako po iné roky
Zmenilo sa jeho dispozičné riešenie. Keď vojdete do vnútra, hneď vás očarí do kocky ľadu vytesaný názov ľadový dóm.
Prejdete popri stene a pred vašimi zrakmi sa otvorí kráľovstvo ľadu.
Tento rok je ľadový dóm akoby luxusnejší. Pripomína chrám omnoho viac ako po minulé roky.
Po bokoch vás očaria prepracované detaily barokových sôch. Anjel, krásna baroková dáma či pán na opačnej strane. Nepochybne najzaujímavejším je opäť hlavný akoby oltár v zadnej časti chrámu.
Vyobrazený je na ňom tohtoročný patrón dómu.
„Je to svätý Ján evanjelista, apoštol. Je patrónom sochárov a v ruke drží orla, ktorý je symbolom Tatier,“ vysvetlila Maťašovská.

Kvety zamrznuté v ľade
Nápady hlavného architekta pri stavbe chrámu obohatil aj niekto iný. Zatiaľ čo po minulý rok ľuďom brali dych farebné vitráže, tento rok stavili na niečo úplne iné.
Lupienky kvetov či kvety zamrazené v ľade pôsobia veľmi krehko a zároveň akoby podčiarkovali charakter chrámu. „Robili sa v spolupráci s floristom Róbertom Bartolenom,“ dodala Maťašovská.
Pestrý program počas celej zimy
Tatranským ľadovým dómom sa môžete iba tak prejsť a pokochať sa, prípadne počas celej sezóny je v ňom pripravený aj kultúrny program.
„Každú nedeľu sa bude konať koncert, tak to bude pokračovať až do Vianoc a potom následne od tretieho januára sa tu budú hrávať muzikály v podaní divadla Nová scéna,“ povedala Maťašovská.
Vstup do dómu neplatíte, otvorený bude vždy od deviatej hodiny ráno až do pol piatej večer, počas sviatkov ešte o niečo dlhšie.
Mnoho ľudí hovorí, že nič krajšie ešte v Tatrách, ak nerátajú nezaplatiteľné výhľady, nevidelo.
Tatranský dóm sa v minulom roku stal úplnou top atrakciou sezóny. Ľudia si v ňom však kľučky ako na páse podávajú už od jeho prvého otvorenia.
V prvom roku jeho bránami prešlo asi stotisíc ľudí, v minulom roku až 165–tisíc. Teraz chcú Tatranci prekonať akýsi rekord. Chrám by chceli ukázať až 200–tisíc návštevníkom.
Ak vyjdete z ľadovej krásy a zima v ňom vás ešte nepremenila na cencúľ, je dobré zájsť na teplý čaj na Rainerovu chatu.
Nachádza sa neďaleko Hrebienka. Je ľahko prístupná a preto by cestu k nej mohli zvládnuť s úsmevom aj vaše deti.
Ide o najmenšiu a zároveň najstaršiu zachovanú chatu vo Vysokých Tatrách.
A ak sa na cestu za ľadom vyberiete na Troch kráľov, privíta vás pred ňou aj betlehem vyrobený zo snehu vlastnými rukami chatára Petra Petrasa.
Barokové sochy. Získajú si obdiv nejedného návštevníka. Foto: Jana Pisarčíková
Kvety v ľade. Dotvárajú pompéznosť dómu. Foto: Jana Pisarčíková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš