DÚBRAVA. Žiaci základnej školy v dedinke Dúbrava, okres Levoča, majú činnosť starostu obce pod absolútnou kontrolou. Obecný úrad, školu, škôlku i kultúrny dom tu majú v jednej budove.
Starosta Ondrej Hovančík má síce samostatný vchod do kancelárie, ale sklenené dvere, cez ktoré vidno do jeho kancelárie priamo z jedálne školy, zamurovať nedal.
"Všetci sa ma pýtajú, či mi nevadí, že decká sa na mňa pozerajú, keď píšem, telefonujem alebo rokujem s nejakým hosťom. Niekedy robia grimasy, inokedy mi zamávajú. Keď mám trocha času, tak idem k nim alebo ich zavolám k sebe. Takto sme si na seba zvykli," hovorí starosta Dúbravy.
Dodáva, že tu všetci ľudia o sebe všetko vedia, nezdráhajú sa pýtať či povedať svoj názor, keď sa im niečo nepáči. Keď treba zabrať v robote, tak sa snažia pomôcť, a keď sa chcú zabaviť, tak to vedia roztočiť.
"Aj keď sa, samozrejme, nedá všetkým vyhovieť, som presvedčený, že tu žijú dobrí ľudia. Vlani sme sa teda rozhodli, že sa zapojíme do ankety Dedina roka, veď hanbiť sa nemáme za čo a máme sa čím aj pochváliť," hovorí prvý muž obce, ktorý tu úraduje už 25 rokov.
Obec získala titul Dedina roka
Dedina teda vstúpila do otvoreného súboja s ďalšími slovenskými obcami, aby sa ešte viac zviditeľnila.
Hovančík vysvetlil, že sa na nič nehrali, nič umelo nepripravovali a ani neupratovali, pretože príde niekto sondovať, ako tu žijú.
Doplnil, že komisia si prezrela dedinu, diskutovala so zástupcami viacerých organizácií a klubov. Vypočuli si miestnu mužskú folklórnu skupinu a nezabudli ani na tamojšieho pána farára.
"Osobne si myslím, že porotu zaujalo to, ako sme ich tu prijali. Nič nebolo pripravené, pekne sme ich tu privítali, ako sme zvyknutí. O našej obci rozprávali hlavne deti. Vedeli všetko o tom, že máme vodovod, plyn a boli veľmi spontánne," hovorí starosta.
Verdikt už je dnes známy, pretože obec Dúbrava získala prvé miesto v súťaži Dedina roka 2015 v kategórii Pospolitosť.
Ľudia to považujú za ocenenie práce viacerých generácií ľudí pri zveľaďovaní dediny, ako aj záväzok do budúcnosti .
Fakty o obci
Dedinka s 350 obyvateľmi sa nachádza na Spiši a leží na svahoch pohoria Branisko.
Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1293, kde sa uvádza ako osada Dobra.
Svoje dnešné pomenovanie si obec nesie už od roku 1300.
V obci je vybudovaný vodovod i kanalizácia, na ktorú je napojených asi 90 percent domov. Vo výstavbe však pokračujú naďalej.
Okrem toho majú i obyvatelia možnosť pripojiť sa na plynové rozvody.
Keďže si chcú udržať predovšetkým mladých ľudí, postavili tu aj osembytovú jednotku a plánujú vybudovať aj ďalšiu.
Obyvatelia sa väčšinou hlásia k rímskokatolíckej cirkvi a spoločne sa stretávajú na bohoslužbách v kostole sv. Jána Krstiteľa.
Do chrámu ich zvoláva aj zvon s priemerom 630 centimetrov a hmotnosťou 250 kilogramov, ktorý v roku 1663 ulial majster Matej Ulrich z Prešova.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš