Vianoce sú jedno z tých čarovných období roka, keď sa najkrajšie prejavuje ľudová slovesnosť. Sviatky narodenia Pána Ježiša boli v kalendári výnimočným časom. Odrážalo sa to i na prežívaní ľudí.
TORYSKY A OKOLIE. Rusíni v Levočských vrchoch našli svoj domov v štyroch obciach (Torysky, Nižné Repaše, Olšavica, Tichý Potok). My sme sa pozreli na Vianoce práve v Toryskách.
Už štedrý deň, nazývaný Vilija, bol dňom radosti z blízkeho sviatku narodenia Ježiška. Najväčšiu radosť mali, ako inak, deti, ktoré už od rána chodili vinšovať. Vo vinšovaní sa priam predbiehali, každé chcelo byť prvé.
V Toryskách bol zvyk, že chodili vinšovať aj starší chlapi, gazdovia. Veľmi neradi však v ten deň videli na návšteve či pri vinšovaní ženu, verilo sa, že to prináša do domu nešťastie.
Ženy mali na starosti štedrú večeru. Tá bola v porovnaní s jedlom bežného dňa skutočne štedrá. Na stole v Toryskách nemohli chýbať tradičné jedlá: kuch (miestny tradičný kysnutý koláč), cesnak, med, posypanky so slivkami i s makom a bobaľky s kyslou kapustou.
Chodili dievčatá z domu do domu po spievaní. Foto k článku: Mária Pihuličová
Bobaľky s makom a hubová polievka
Ako sa hovorí, čo dedina, to iné zvyky a platilo to aj tu. Napríklad v neďalekom Tichom Potoku už pripravovali bobaľky s makom. Z polievok to boli hubová a hrachová. Celý deň sa dodržiaval prísny pôst.
Deti mali veľkú radosť zo zdobenia vianočného stromčeka, na ktorom nechýbali hlavne jabĺčka, orechy a veľkou radosťou bol kockový cukor zabalený do pozlátka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš