SPIŠSKÉ BYSTRÉ. Podtatranskej obci Spišské Bystré (okr. Poprad) sa tento rok podarilo odstrániť čiernu skládku v blízkosti rómskej osady nad obcou.
Sanácia miesta s nezákonne umiestneným odpadom vyšla na viac ako 94-tisíc eur.
Väčšinu prostriedkov na tento účel obec získala z Environmentálneho fondu pre rok 2015, jej spoluúčasť bola päťpercentná.
„Ako každá skládka, bola nesympatická, neekologická, dostali sme tiež upozornenie z odboru starostlivosti o životné prostredie okresného úradu. Hromadilo sa to tam už roky, odkedy tam stojí osada“ uviedol starosta obce Marián Luha.
Sanácia pozostávala z viacerých aktivít, od vyzbierania odpadu až po zatrávnenie vyčistenej plochy.
Dobytok žral odpad, a tak hynul
Na skládku sa sťažovalo aj miestne poľnohospodárske družstvo, ktoré sídli neďaleko rómskej osady.
„V blízkosti má pasienky. Dobytok tak požieral odpad, medzi iným aj plastové fľaše, zaznamenali strašné úhyny,“ opísal situáciu pred odstránením skládky starosta.
Verí, že súčasný stav na mieste bývalej skládky sa podarí udržať, hoci disciplína tamojších obyvateľov osady v tomto smere podľa jeho slov nie je taká, aká by mala byť.
Pripomenul však, že majú zabezpečený odvoz odpadu a k dispozícii majú aj veľkoobjemový kontajner.
„Firma, ktorá nám zabezpečuje odvoz komunálneho odpadu tam chodieva, zbiera a stará sa o to,“ dodal.
Obec by chcela v budúcnosti vyčistiť aj potok neďaleko osady, obci sa doteraz na tento projekt dotáciu získať nepodarilo.
Fakty
Nelegálne skládky na Slovensku
Oficiálne je na Slovensku evidovaných približne 2 500 nelegálnych skládok, neoficiálnych ich môže byť okolo sedemtisíc.
Ministerstvo životného prostredia SR v tomto roku odštartovalo program na odstraňovanie čiernych skládok s názvom Veľké upratovanie Slovenska. Na tento účel vyčlenilo 10 miliónov eur z Recyklačného fondu.
Cieľom envirorezortu je pomôcť samospráve pri odstraňovaní najmä väčších a starších čiernych skládok.
Zo 475 podaných žiadostí samospráv bolo možné uspokojiť len 217 z nich.
Ministerstvo životného prostredia rieši problém čiernych skládok aj v novom zákone o odpadoch. Od januára 2016 sa zvýšia právomoci polície a pokuty. Pre fyzické osoby takmer desaťnásobne až do 1 500 eur, pre právnické osoby sa výška pokuty v najkrajnejšom prípade vyšplhá až na 350-tisíc eur.
sita
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš