Námestie v meste pod Tatrami je dlhé roky ľudoprázdne. Po otvorení nového obchodného centra sa situácia o niečo zlepšila. Podnikatelia však prichádzajú s novými nápadmi ako ho prebrať z kómy.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
POPRAD. Podľa členov občianskeho združenia Pre mesto by sa mal do centra Popradu vrátiť život. Myslia si, že sa to dá dosiahnuť súťažou o nadrozmerné veľkonočné vajíčko, vybudovaním nového cyklochodníka, predĺžením otváracích hodín prevádzok na námestí či festivalmi. Rokujú aj o novej leteckej linke.
Najviac ľudí sa premelie v popradskom aquaparku. Peším cyklochodníkom by ho chceli prepojiť s centrom mesta aj so Spišskou Sobotou.
„Je až trestuhodné, že hoci aquapark ročne navštívi až milión návštevníkov, nevieme ich dostať do mesta. Chýba značenie a moderná infraštruktúra,“ povedal Ondrej Kavka, člen predsedníctva Pre mesto a poslanec mestského zastupiteľstva.
Prevádzky by mali zatvárať neskôr
Najväčším problémom, prečo ľudia na námestie nechodia, je aj krátka otváracia doba prevádzok.
Počas vianočných sviatkov sa niektorí obchodníci prispôsobili centru a nechali dvere otvorené dlhšie.
„Môžem potvrdiť, že kupujúcich bolo viac a obchodníci mali oveľa vyššie tržby,“ povedal Viliam Kubovčík, majiteľ budov v centre mesta a člen združenia.
Dlhšie otváracie hodiny na námestí by mohli znamenať príval ľudí.
Začať musí obchodník
Prevádzkovatelia však stále hovoria o tom, že je pre nich nevýhodné nechať otvorené dlhšie, keď na námestí zatiaľ ľudia nie sú.
„Nikto si však neuvedomuje, že začať musí obchodník. Aj keď tam najprv bude sedieť sám, ale neskôr určite príde viac ľudí,“ dodal Kubovčík.
Sedieť so založenými rukami nie je riešenie. „Nemôžeme čakať, že ľudia do centra začnú chodiť sami od seba. Je na nás vytvoriť im ponuku, ktorá ich sem priláka,“ povedal.
Na tento nápad zareagovalo v danom čase iba dvanásť prevádzok. Niektoré z nich plánujú fungovať s novou otváracou dobou po celý rok.
„Je to beh na dlhú trať. Myslel som, že obchodné centrum viac pritlačí obchodníkov, aby sa nad tým zamýšľali,“ povedal Kavka.
Poletíme do Talianska a Taliani k nám
Plánom na prebudenie spiaceho Popradu je aj pritiahnuť Talianov do mesta.
„V súčasnosti rokujeme s talianskym partnerom aj o realizácii leteckej linky do Talianska,“ povedal Fabio Bortolini, predseda združenia. Poprad podľa neho na to má.
A Taliani majú zase záujem o región.
„Žije a pracuje tu na Slovensku najväčšia a stále rastúca talianska komunita,“ vysvetlil Bortolini.
Množstvo Slovákov dochádza v zime i v lete naopak do Talianska za prácou.
„Nadviazali sme spoluprácu aj s talianskou organizáciou, ktorá združuje až 330–tisíc talianskych horolezcov a alpinistov. Potenciál tu teda je,“ vysvetlil Bortolini.
Ľuďom nesmie chýbať úsmev a znalosť jazyka
Letecká linka do Talianska určite nebude záležitosťou jedného roka. Poprad sa na ich príchod musí podľa Bortoliniho najprv pripraviť. Formou produktových balíkov, lyžovačiek, kempingov.
„Taliani sú tiež veľmi citliví na možnosti nakupovania a bude potrebné vybaviť sa častejším úsmevom a základnou talianskou konverzáciou, keďže Taliani málo používajú nemčinu a angličtinu,“ spresnil Bortolini.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš