POPRAD. Na Mestský úrad v Poprade doručili v piatok členovia rodičovského združenia materskej školy (MŠ) na Tajovského ulici petíciu za rozšírenie kapacity škôlky a prinavrátenie pavilónu v jej areáli.
"Získali sme vyše 1800 podpisov. Petíciu sme rozbehli 22. októbra," informoval Branislav Švec z petičného výboru.
Komisia školstva pri mestskom zastupiteľstve (MsZ) v Poprade na svojom minuloročnom augustovom zasadnutí odporučila mestu, aby ponúklo súčasnému súkromnému nájomcovi pavilónu iné vhodné priestory.
Dôvodom bola niekoľkoročná snaha vedenia Základnej školy (ZŠ) s MŠ na Tajovského ulici o prinavrátenie priestorov z dôvodu nedostatočnej kapacity škôlky.
"Primátor mesta Jozef Švagerko (KDH) následne podpísal dokument, v ktorom zrušil nájomnú zmluvu súčasnému nájomcovi pavilónu," uviedol Švec.
Poslankyňa napadla rozhodnutie komisie
V prípade sa podľa neho následne začala angažovať mestská poslankyňa Alena Madzinová, ktorá sa zúčastnila na stretnutí petičného výboru s vedením mesta aj so súčasným súkromným nájomcom napriek tomu, že nebola prizvaná.
Vyhlásila, že primátor nevedel, čo podpisuje a napadla rozhodnutie komisie školstva.
Vec zastala na mŕtvom bode a napriek prísľubu pracovného stretnutia s vedením ZŠ na Tajovského ulici a nájomcom sa rokovanie doposiaľ nekonalo," zdôraznil Švec.
Madzinová tvrdí, že na stretnutie ju pozvalo mesto ako odborníčku na oblasť školstva. Rozhodnutie komisie napadla preto, lebo nesúhlasí, aby bola súčasnému nájomcovi zmluva zrušená.
Členovia rodičovského združenia sú presvedčení, že vyhovenie ich žiadosti a naplnenie rozhodnutia komisie školstva výrazne zvýši kvalitu vzdelávania v MŠ, ktorú navštevujú ich deti.
Podľa rodičov je situácia absurdná
"Sme presvedčení, že materská škola okrem benefitu prijatia vyššieho počtu detí zvýši kvalitu aj tým, že deti budú opäť využívať telocvičňu, zvýši sa počet učiteliek, zníži počet detí v triede a pod. Sme tiež presvedčení, že súkromná materská škola, ktorá sídli v daných priestoroch, samospráve prinesie rovnaký osoh aj na inom mieste. Najmä s prihliadnutím na fakt, že nájomca uhrádza mestu výrazné znížené nájomné v porovnaní s komerčným nájmom v tejto oblasti. Využíva fakt, že občianske združenia, respektíve neziskové organizácie majú podľa všeobecného záväzného nariadenia v Poprade znížené nájomné," upozornil Švec.
Podľa rodičov je táto situácia absurdná, keďže napriek tomu, že priestory majú, nemôžu ich využívať, dokonca nemôžu byť prijímané deti do škôlky, ktorej zriaďovateľom je mesto.
Dokonca aj napriek tomu, že na základe odborných argumentov komisia školstva rozhodla v prospech MŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti radnice.
"Preto žiadame všetkých zainteresovaných, najmä poslancov MsZ v Poprade, o podporu. Materská škola, ktorej zriaďovateľom je mesto, jednoducho musí mať prednosť pred súkromným subjektom, ktorý si na svoje podnikanie, aj v tom prípade, ak ide o vzdelávanie detí, môže zvoliť akýkoľvek iný priestor," uzavrel Švec.
Reakcia
Na článok Tlačovej agentúry Slovenskej republiky zareagoval aj zriaďovateľ materskej školy, občianske združenie Centrum pre rodinu - Poprad. V jeho mene poslala reakciu redakcii Korzára Beáta Spodná. Uvádzame ju po redakčnej úprave.
Článok, na ktorý reagujeme, obsahoval zavádzajúce údaje. Počas celej kauzy je poškodzované dobré meno súkromnej materskej školy, ktorej zriaďovateľom je občianske združenie Centrum pre rodinu - Poprad. Informácie vyvolávajú neistotu nielen u rodičov detí, ktoré už materskú školu navštevujú, ale aj u rodičov, ktorí ešte len chcú zapísať svoje deti do tejto škôlky.
Preto považujeme za nevyhnutné vyjadriť sa k jednotlivým statiam uvedeného článku.
1. „...podali petíciu za rozšírenie kapacity popradskej škôlky“
Verejná MŠ v čase podávania petície rodičmi nemala žiadne relevantné dôkazy, ktoré by svedčili o zvýšenom záujme detí o túto MŠ. Skutočnosť je taká, že v MŠ Tajovského evidovali iba 4 neuspokojené žiadosti, aj to boli žiadosti o prijatie detí do troch rokov, ktoré sa bežne do MŠ neprijímajú. Tieto deti boli tiež v rámci mesta prijaté, čo je v súlade s platnou legislatívou, pretože pre MŠ neplatí rajonizácia. V meste Poprad v školskom roku 2015/2016 boli uspokojené všetky žiadosti o umiestnenie detí do materských škôl, dokonca bolo prijatých aj 41 detí do troch rokov, čo svedčí o dostatočnej kapacite v rámci mesta. MŠ Tajovského takýchto detí prijala 9. Zákon umožňuje prijať tieto deti len vtedy, ak boli prijaté všetky deti od troch rokov, ktoré sa k nim hlásili.
2. Podnadpis „Žiadajú, aby mestská škôlka dostala prednosť pred súkromným subjektom“
je diskriminačný a nevidíme jediný oprávnený dôvod k takémuto postoju. Predsa aj deti, ktoré navštevujú škôlku zriadenú občianskym združením, sú rovnako deťmi nášho mesta, pričom polovica detí je priamo z lokality JUH v blízkosti ul. Tajovského. Bolo by nanajvýš opovážlivé si osvojovať právo na ich znevýhodňovanie.
Prinavrátenie pavilónu, o ktoré žiadajú, znamená vziať ho iným 67 deťom mesta kvôli 4 nevybaveným žiadostiam v situácii, keď mesto pre ne nemá iný vhodný priestor, je neprimeraná požiadavka, najmä ak tieto 4 deti boli prijaté v rámci mesta do inej MŠ.
3. V úvode článku pán Švec uvádza, že „v auguste 2015 zasadla komisia školstva, na základe ktorej pán primátor mesta Jozef Švagerko následne podpísal dokument, v ktorom zrušili nájomnú zmluvu súčasnému nájomcovi pavilónu“ atď.
V prvom rade je nutné zdôrazniť, že dokument, ktorý podpísal pán primátor Jozef Švagerko, bol len oznámením o úmysle vypovedať nájomnú zmluvu nášmu občianskeho združeniu. V žiadnom prípade to nebol dokument, ktorou sa nájomná zmluva zrušila
Tento dokument o úmysle výpovede nám okrem toho bol doručený v júni 2015,, nie po prejednaní na školskej komisii v auguste, ako uvádza pán Švec.
Keďže pán primátor bol účelovo jednostranne informovaný v takej závažnej veci, zasiahla pani Mgr. Alena Madzinová, mestská poslankyňa ako členka školskej komisie, a žiadala o možnosť vyjadriť sa aj druhej zúčastnenej strane, t .j. nášmu občianskemu združeniu.
Až na základe zásahu Mgr. Madzinovej sa uskutočnilo zasadnutie školskej komisie v auguste 2015. Následne sa pán primátor rozhodol preskúmať objektívne všetky argumenty, a preto nám Mesto Poprad v novembri 2015 oznámilo, aby sme list o úmysle podania budúcej výpovede považovali za bezpredmetný.
4. Vzhľadom k informáciám ohľadom Mgr. Madzinovej uvedeným v spomínanom článku musíme podotknúť, že Mgr. Madzinová bola na toto stretnutie pozvaná viceprimátormi mesta a nenapadla rozhodnutie školskej komisie a ani nespochybnila kroky primátora v zmysle, že nevedel čo podpisuje, ako je uvedené v článku (p. Švec), ale poukázala na jednostranné účelové informovanie primátora, ktoré viedlo k podpisu dokumentu o úmysle výpovede a na postup jednotlivcov, ktorý nebol v súlade so štandardnými postupmi a smeroval k likvidácii súkromnej MŠ.
Chceme ďalej uviesť, že občianske združenie nie je podnikateľským subjektom a uhrádza riadny nájom podľa platného Všeobecne záväzného nariadenia mesta Poprad v rovnakej výške ako ďalšie dve súkromné materské školy, ktoré vznikli v rovnakom čase a tiež sídlia v priestoroch mesta.
Záverom chceme upozorniť, že sa oprávnene obávame toho, že ukončením našej nájomnej zmluvy by došlo k likvidácii škôlky, pretože v súčasnosti Mesto Poprad nevlastní iné vhodné voľné priestory pre prevádzkovanie materskej školy. Verejná materská škola sa netají tým, že počítajú s našimi deťmi po likvidácii našej MŠ. Obyvatelia mesta Poprad by tak stratili možnosť vybrať si jedinečnú alternatívu vzdelávania pre svoje deti.
Zároveň by tento prípad umožnil vyvolať vlnu podobných požiadaviek verejných škôl, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k „legalizovanej“ diskriminácii a likvidácii súkromných škôlok. Je mesto pripravené na takýto precedens?
Vyzývame pána Šveca a petičný výbor, aby zastavili tok dezinformácií v tejto kauze, v opačnom prípade sa budeme musieť brániť v zmysle práva Slovenskej republiky.
Centrum pre rodinu - Poprad ako zriaďovateľ Súkromnej materskej školy Centra pre rodinu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš