Čaro nepoznaného II. je názov výstavy, ktorú si môžu pozrieť návštevníci Slovenského technického múzea, multicentra v Spišskej Novej Vsi. Kameň, drevo a kov sú hlavné prvky v tvorbe Jirku Čepila. Výstava je obohatená o jeho umelecké fotografie.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Jirka Čepil vystavuje v tomto meste prvýkrát. Pochádza z Moravy, v súčasnosti pôsobí v Novom Smokovci, kam sa priženil do rodiny s niekoľkogeneračnou stolárskou tradíciou.
„Svokor je stolár s veľkým srdcom a láskou k drevu. Pri ňom som sa učil drevo vnímať, brať do dlaní, učiť sa, čo môžem a čo nie. Pozerať naň a vidieť v ňom ukrytú krásu a svoje zhmotnené myšlienky,“ hovorí svojrázny samouk.
Inšpirácia v bežnom živote
Inšpirácia je podľa Čepila všade naokolo.
„Nachádza sa v bežnom živote, vo vzťahoch, v neskutočne krásnom malebnom Slovensku, v jeho kopcoch, lesoch a lúkach. Osobitne čarokrásny je Spiš. Vysoké Tatry, rozprávkové rokliny Slovenského raja, na dotyk hebký Dreveník, len nedávno pre mňa ľudoprázdny Galmus, Stratenská jaskyňa. Každá z návštev týchto miest zanechá na duši stopu, ktorá sa mi niekedy podarí zhmotniť do malého dielka, ktoré akoby bolo listom z kroniky prežitých zážitkov.“
Rozprávka i realita
Výstava predstavuje plastiky a fotografie autora.
„Zdanlivo abstraktné tvary umeleckých diel majú svoj prísny, mnohokrát pravidelne sa opakujúci rad, umocňujúci zámerne výpovednú hodnotu vnútorného života daného materiálu, alebo viazanosť dvoch až troch materiálov. Autor dáva priestor očnému vnemu, rozprávkovej predstavivosti, ale aj praktickej realite,“ približuje kurátorka výstavy Dana Rosová.
V umeleckých fotografiách zachytáva autor predovšetkým v prírode to, čo je bežnému človeku skryté a dotvára tento objekt v širokom spektre farebnosti z minimalizmu k maximalizmu.
Čepil vystavoval v Kežmarku, v Rožňave, v Humennom, v Smižanoch, v Spišskej Belej a v poľskej Bochni.
Výstava Čaro nepoznaného II. potrvá v priestoroch STM, multicentra do konca februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš