Lyžiarske kurzy patrili kedysi k najobľúbenejším chvíľam počas školských dní. Výlet na zasnežené svahy, prespávanie v chatách a úľava od učiva boli pre deti dostatočným lákadlom. Zisťovali sme, ako táto činnosť funguje v súčasnosti.
REGIÓN SPIŠA. Rovnako ako v minulosti, aj dnes chodievajú školáci na lyžiarske výcviky. Tie im pomáhajú utužovať kolektív, no najmä zdokonaľovať sa na svahu.
Po pohybe v tejto dobe všetci volajú. Žiakom na lyžiarske aktivity najnovšie prispieva aj štát, na hlavu to vychádza 150 eur.
Dnešné „drevá“
Všeobecne platí tvrdenie, že dnešné deti sú väčšie “drevá“, ako boli ich rodičia či prarodičia. Môže byť za tým vysedávanie za televízorom a počítačom, s čím súvisí aj chuť aktívne športovať, alebo sa pohybovať. Súčasných technických možností je pritom výrazne viac.
Aj medzi dnešnými mladíkmi ale existujú výnimky.
„Šport je lepší ako počítač,“ potvrdil siedmak Braňo Šelesták z jednej zo staroľubovnianskych škôl, ktorej žiaci nedávno cvičili na kurze vo Vyšných Ružbachoch. „Na výcviku sme mali množstvo zážitkov, boli dobré, ale aj zlé,“ dodal spolužiak Michal Jankura.
Podľa ich telocvikára a v súčasnosti riaditeľa školy Za vodou platí, že dnešné deti sú vo všeobecnosti menej zdatné.
„Dá sa to tak povedať v priemere. Samozrejme, nájdu sa aj mnohí pohybovo šikovní,“ poznamenal učiteľ Rastislav Vitkovský.
Na kurzoch sa deti učia disciplíne
Škola Za vodou v Starej Ľubovni je počtami najmenšou v meste. Lyžiarske výcviky v nej majú tradíciu.
„Absolvujeme ich každý rok. Veľká väčšina detí z ročníka ich využívala, platilo to aj tento rok, odkedy je príspevok od štátu. Ak by príspevok nebol, predpokladám, že by sa u nás kurzu vzdali dve – tri deti. Prečo by ale v súčasnosti, keď majú preplatenú dopravu, ubytovanie, stravu i vleky, nešli. Takto sa aspoň dostanú na svah a naučia základom lyžovania,“ povedal R. Vitkovský.
Ich škola pre deti lyžiarsku výbavu nemá, učiteľ vraví, že to nie je žiadny problém. Mnohí školáci totiž použili buď vlastnú, alebo požičanú.
Samotné kurzy majú podľa pedagóga aj ďalší význam. Žiakov mnohému naučia aj do života.
„Niektorí z nich sú možno prvýkrát sami mimo domova a možno prvýkrát spia v kolektíve, čo je obrovská zmena. Musia sa podriadiť akejsi disciplíne, keď musia udržiavať poriadok, chodiť na rozcvičku a podobne. Je to pre nich veľký prínos,“ podotkol R. Vitkovský.
Rodičia žiakov v lenivosti podporujú
Aj základná škola na Komenského ulici v Poprade organizuje lyžiarske výcviky každoročne. Prekvapivé je, že aj napriek dotáciám sa podľa slov riaditeľky školy Jarmily Cervovej záujem o kurz nezvýšil.
Na lyžiarsky chodia väčšinou deti, ktorým lyžovanie nie je cudzie. „Tie, ktoré majú záujem o výcvik, majú väčšinou vlastné lyže a vybavenie, čiže chodia lyžovať,“ povedala.
V škole majú od piateho ročníka aj športovú triedu so zameraním na basketbal. „Je pravdou, že mnoho detí nešportuje, nevyvíja žiadne aktivity a na hodinách telesnej sa rady ulievajú,“ dodala riaditeľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš