Zbierka 80 fotografií vystavených v Spišskom osvetovom stredisku približuje tvorbu autorov Mareka Kollárika a Miloša Fiľu, ktorí majú mnoho spoločného. Obaja Novovešťania sa pri životnom jubileu prezentovali spoločnou autorskou výstavou.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi pripravilo v utorok vernisáž výstavy fotografií z dielne Mareka Kollárika a Miloša Fiľu 40:40.
Obaja autori majú mnoho spoločného. Boli spolužiakmi na základnej škole v Spišskej Novej Vsi, po rokoch ich spojila záľuba fotografovania.
Zachytené detaily prírody
Obaja sa zúčastňujú do fotografickej súťaže pre neprofesionálnych fotografov – AMFO a celoslovenských súťaží.
Pri 40. výročí narodenia fotografov vystavujú na svojej prvej autorskej výstave zábery zachytené počas posledných rokov. Každý z nich sa predstavil 40 snímkami.
„Príbeh Mareka ako fotografa začal spolu s Milošom pri fotografovaní detailných prvkov prírody a až neskôr sa prepracoval k fotografiám ľudí a všedného života. Keďže veľa času trávi vo Vysokých Tatrách, momentálne sa sústredí na meteorologické úkazy, hlavne na západ a východ slnka. Zaujíma ho však aj samotná architektúra a reportážna fotografia. Na poznávacích cestách sa snaží zachytiť veci z iného uhla pohľadu, ako ich ľudia zvyčajne vidia,“ povedala o jednom z autorov Miriam Bukovinská zo SOS.
Fotograf na výstave predstavuje zábery z Tatier a z potuliek po Európe.
„Keď stojíte na Lomnickom štíte a pozeráte sa navôkol, cítite pokoj. Všetky stresy ostávajú dole, v bežnom každodennom živote. Tu vznikajú najkrajšie fotografie,“ povedal.
M. Fiľa a M. Kollárik (zľava). Spoločne vystavujú fotografie zo svojej zbierky. Foto: Eva Šoltísová
Výtvarné spracovanie prvkov
Rovnako ako Kollárik, aj Fiľa začínal makro fotografiami prírody.
Zameriava sa nielen nielen na pohybové aktivity ako napríklad futbalové turnaje, amatérsku hokejovú ligu a volejbal, ale fotografia v jeho podaní je chápaná aj ako prostriedok k vyjadreniu svojej myšlienky. V rámci architektúry je uňho viditeľná snaha o výtvarné spracovanie prvkov.
„Moja tvorba zahŕňa architektonické línie, ktoré sa snažím poňať výtvarným spôsobom. Vyberám si buď detaily architektúry alebo svetelné zaujímavosti v kontexte s mestom. Ďalšiu časť predstavujú práce vnímania svetla a pohybu. Páči sa mi, keď sú kontrasty statické a dynamické. Návštevníci môžu na výstave vidieť aj portrétne fotografie,“ priblížil Novovešťan.
Výstava inštalovaná vo foyer osvetového strediska je otvorená do 26. februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš