Na konzervatóriu vyštudoval hru na trúbke, no napokon sa upísal povolaniu čašníka – špecialistu. Svoje zručnosti postupne rozšíril v oblasti someliérstva či prípravy kávy. JAROSLAV KATRENIČ pôvodom zo Spišskej Novej Vsi pracuje v kežmarskom štvorhviezdičkovom hoteli. Približuje pohľad na špecifickú profesiu okom odborníka.
Spoznali sme vás ako najlepšieho zamestnanca v cestovnom ruchu v Prešovskom kraji za minulý rok. Vy ste ale pôvodne vyštudovaný muzikant.
„Vyštudoval som hru na trúbke na konzervatóriu v Košiciach. Napriek tomu, že ma muzika baví, uživiť sa ako slobodný umelec je ťažké a nielen na Slovensku. Preto som sa po niekoľkoročnom muzikantskom 'túlaní' po svete vrátil na rodné Slovensko a začal pracovať ako čašník. Absolvoval som kurzy a školenia. Prvotný impulz k someliérstvu som dostal od pána Petra Váradyho, exriaditeľa najznámejšieho novoveského hotela. Okrem obsluhy ako takej som postupne rozšíril svoje zručnosti i v oblasti someliérstva a prípravy kávy. Momentálne sa začínam venovať i koňakom a cigarám.“
Ste hotelovým čašníkom, someliérom, baristom. Aká je to práca?
„Je to neustála zmena, je na nej skvelé, že je dynamická. Vo fachu sa stále niečo deje, niečo nové vymýšľa. Stretávate stálych hostí, s ktorými ste denne. Už viete, čo majú radi a čo nie. Noví hostia majú zas nové požiadavky, nároky chute, všetkému sa musíte prispôsobiť. Život čašníka, someliéra je skrátka pestrý. Ale aby ste boli dobrý, musíte na sebe každodenne pracovať. Nesmiete sa uspokojiť s tým, že už niečo viete. Musíte chcieť vedieť viac, to znamená sledovať trendy, skúšať nové veci, zaujímať sa o všetko, čo sa kde vyskúša či vymyslí. Čašníkom môže byť hocikto, ale to neznamená, že aj dobrým čašníkom. Toto povolanie musí byť človeku zároveň poslaním, osudom.“
Poďme k zákazníkom. Ako ich čašníci vnímate svojím okom?
„Klienti sa nedajú generalizovať, každý je svojím spôsobom špecifickou osobnosťou. V hoteli, kde momentálne pôsobím, máme pestrú klientelu čo do národností, veku, ale i správania. Ak by som hovoril všeobecne, zákazníci sú dnes nároční a obzvlášť Slováci. Niektorí naozaj “vedia“ zhodnotiť i zapýtať si všeličo, pritom sami o etikete a pravidlách stolovania a degustácie toho veľa nevedia. Pravda, česť výnimkám.“
Vedia sa čašníci u nás správať k zákazníkom?
„Vždy je to individuálne. Tak, ako sú všelijakí hostia, tak sú všelijakí aj čašníci. U nás na Slovensku ale majú v globále veľa nedostatkov. Ako najväčší problém vnímam, že nemajú snahu či vôľu na odstránení nedostatkov pracovať a tiež sa zdokonaľovať. Často je možno na príčine slabá podpora od zamestnávateľa, ktorý neumožňuje svojim zamestnancom v obsluhe takpovediac „rozlet“. Na to sa, našťastie, ja sťažovať nemôžem.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš