KEŽMAROK. Jablko a korunu nahradí pero a kalamár. Šľachtica vystrieda kniha v tvrdom obale.
V predposledný februárový piatok čaká kráľovské mesto nevšedná udalosť.
Chystá sa korunovácia knihy Kežmarok a Tatry. Posledná korunovácia na celom Slovensku bola pred takmer 300 rokmi.
Netradičný krst
Netradičná kniha si zaslúži aj netradičný krst, povedali si Kežmarčania a rozhodli sa vrátiť do mesta skutočnú korunováciu so všetkými detailmi.
„V Kežmarku je pochovaný nekorunovaný kráľ Imrich Thököly,“ povedal vydavateľ a autor knihy Jaroslav Šleboda o šľachticovi, ktorý pomáhal evanjelikom a rozhodol sa, že chce robiť iba dobré skutky a že niečo ako korunu nepotrebuje.
„Mal na to všetky predpoklady, ale reálna korunovácia nikdy neprebehla. A keďže uplynie 110 rokov od dovezenia jeho pozostatkov do mesta, rozhodli sme sa, že knihu budeme korunovať,“ povedal vydavateľ a autor knihy Jaroslav Šleboda.
Podoby kráľov
Ide o prvé ilustrované dejiny v histórii Kežmarku. Krátke, reálne príbehy, niektoré aj také, o ktorých ešte nikto nikdy nepočul, sú napísané v piatich jazykoch.
„Podčiarkujú to, o čom sa zatiaľ v Kežmarku iba písalo, ako napríklad vpád Tatárov, obdobie hladomoru. Sú tam králi ako Žigmund Luxemburský, Belo IV. Mnohí Kežmarčania mená poznajú, ale nevedia kto to bol, ako vyzeral, no a na základe tých ilustrácií si to vedia zapamätať,“ povedal Šledoba.
Kežmarok a Tatry
Kniha ale nie je iba o Kežmarku, ale aj o prepojení kráľovského mesta s veľhorami.
„Kežmarčania od nepamäti navštevovali Tatry, boli prví prieskumníci. Objavujú sa tam rôzne mená nežijúcich, ale i žijúcich ,ako je Peter Petras či Kulanga, šéf horských nosičov,“ dodal Šleboda.
Fotografie zhotovil Peter Olekšák. Podľa autora to ale bola poriadna drina.
„Bol som stále s ním pri fotení. Na jeden použiteľný záber bolo treba zhotoviť asi 100 fotiek. Hľadali sme neobvyklé pohľady. Fotograf bol natoľko super, že bol v evanjelickom kostole ochotný si ľahnúť a plaziť sa po zemi, aby naplnil to, čo som chcel,“ pousmial sa Šleboda.
Ilustroval ju človek s vietnamskými koreňmi
Keď sa spojí kežmarská história s vietnamskou vytrvalosťou, výsledok stojí za to. Ilustrácie v knihe pochádzajú od Rastislava Le.
„Má vietnamský pôvod. Čo bolo na spolupráci úžasné, začali sme iba s pár kresbami, nakoniec odkreslil asi tisíc hodín. Myslím si, že ak by nemal ázijské korene, nevydržal by ten nápor, ktorý som na neho kládol,“ spomenul si autor.
Zo začiatku kreslil iba osem hodín, neskôr čas zdvojnásobili.
„Na koniec som mu vyčítal, prečo musí chodiť spať, aby sme stihli termíny. Napriek veľkému tlaku a vypätiu ale kresby neutrpeli na kvalite, práve naopak, v niektorých sa dostal až k foto realistickosti,“ vysvetlil Šleboda.
Pravdivé príbehy o Kežmarskej chate či Rainerovej útulni, čarovnom bylinkárovi, mučeníkoch, modrofarbiarovi, o mäsiarovej manželke, ktorá sa spolu s ním stratila bez stopy a mnoho iných, uzrú svetlo sveta 19. februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš