Do Popradu zavítala najväčšia svetová výstava súčasnej textilnej tvorby s názvom Textile Art of Today.
POPRAD. Do Tatranskej galérie sa presunula z Bratislavy, kde si ju pozrelo 30-tisíc návštevníkov.
„Ide o medzinárodné trienále textilu, na ktorom sa zúčastnilo viac ako dvesto umelcov zo štyridsiatich krajín, potvrdzujem, že návštevníci budú milo prekvapení, o aké zaujímavé diela ide,“ uviedla riaditeľka galérie Anna Ondrušeková.
Návštevníci galérie si výstavu budú môcť pozrieť do 10. apríla, potom poputuje do Poľska, Maďarska a Čiech.
Textile Art of Today predstavuje od roku 2006 v krajinách V4 aktuálnu profesionálnu textilnú tvorbu. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo 230 výtvarných umelcov s 420 dielami, zo 41 krajín a štyroch kontinentov.
Medzinárodná kurátorská komisia, ktorej členkou bola aj riaditeľka Tatranskej galérie, nakoniec vybrala na výstavu 76 autorov, z toho 13 študentov.
Prezentujú nové trendy
„Zámerom organizátorov bolo po niekoľkoročnej vzájomnej komunikácií s textilnými autormi a kurátormi múzeí a galérií z celého sveta nové nasmerovanie výstavného projektu. Našou ambíciou je prezentácia nových trendov v textilnom umení. Zaužívané chápanie textilného umenia u odbornej aj širokej verejnosti sa posúva neuveriteľne rýchlo do nových rozmerov chápania tvorby textilných umelcov,“ vysvetlil umelecky riaditeľ Textile Art of Today Slovenská republika Martin Augustín.
Výstava má podporiť záujem o textilnú výtvarnú tvorbu a podnietiť výtvarníkov k inovatívnym experimentálnym prístupom v tejto oblasti.
Do projektu sa môžu zapojiť profesionálni výtvarníci zaoberajúci sa textilným dizajnom, ale aj módni návrhári či študenti stredných a vysokých umeleckých škôl.
Diela až z Hong Kongu
Na výstave možno napríklad nájsť aj textilné diela autoriek z Hong Kongu Jeanne Tanovej a Chengcheng Zhaovej.
Tie prezentujú unikátnu technológiu tkania s umelým vláknom, ktoré s pomocou diaľkového ovládania cez Smartphon mení farby prostredníctvom technológie Bluetooth. Ide o unikum, v Európe predstavené po prvýkrát.
Mnohí umelci zase reagujú na rôzne spoločenské, sociálne a rovnako aj intímne témy, ktoré pretvárajú do svojich diel.
Ďalšou časťou výstavy sú diela autorov, ktorí svoju tvorbu a diela predstavujú prostredníctvom videoinštalácií a videí.
Perspektívna tvorba
Pre divákov budú podľa Augustína príťažlivé aj diela vytvorené klasickými technikami so silným autorským posolstvom.
„V tomto ročníku sú zastúpení aj študenti s veľmi kvalitnými dielami, čo bude pre návštevníkov veľmi prekvapujúce, napríklad aj svojou interaktívnosťou a pre budúcnosť je ich tvorba veľmi perspektívna,“ informoval Augustín.
Hlavným organizátorom tohto kultúrneho podujatia je občianske združenie Trienále textilu bez hraníc. Textile Art of Today majú možnosť počas rokov 2015 až 2017 vidieť návštevníci v piatich múzeách a galériách krajín V4.
Záštitu nad týmto ročníkom prevzali ministri kultúry V4.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš