Kežmarok zohral dôležitú úlohu v politických, hospodárskych, ale aj školských a kultúrnych dejinách Slovenska. Prečítajte si prvú časť o histórii kežmarského lýcea.
KEŽMAROK. Prvá písomná správa o škole v Kežmarku je z rokov 1383 – 1392, no v nej ide už o školu vyššieho typu – školu mestskú. Je teda predpoklad, že prvý typ školy – farská – mohla vzniknúť ešte v 13. storočí.
Do kachieľ vsadili kakabus
Na farskej škole sa učili základné predmety v materinskej reči, v Kežmarku po nemecky, písanie, čítanie, počítanie, spev a náboženstvo.
Na mestskej škole sa po latinsky vyučovalo takzvaných sedem slobodných umení: gramatika, rétorika, dialektika, aritmetika, hudba, geometria a astronómia.
V starej triede bola na vyvýšenom mieste katedra, pripomínajúca dnešnú kazateľnicu. Na nej boli presýpacie hodiny.
Za katedrou visela tabuľa. Lavice boli v blízkosti kachieľ, do ktorých bol vsadený hrniec, zvaný kakabus – varilo sa v ňom spoločné jedlo.
Nechýbala ani skriňa na noty a knihy, na stenách boli napísané mravoučné nápisy a obrazy.
Triedy žiaci upratovali, aj v nich kúrili
Študenti sa v škole zdržiavali od piatej hodiny rána do desiatej a popoludní od štrnástej do sedemnástej. Ich povinnosťou bolo zvoniť na rannej omši, účinkovať pri nej spevom i drobnými službami.
Viacerí mali za úlohu v triede zakúriť a poupratovať ju. Študenti a vyučujúci sa zapájali aj do spoločenského života v meste.
Prvá správa o divadle v Kežmarku z rokov 1523 – 1524 je tiež spojená s miestnymi študentmi. Tí sa so svojimi vyučujúcimi zaradili aj k priekopníkom bádania Vysokých Tatier, dokonca v roku 1615 prvý známy horolezecký výlet v histórii Tatier vykonal kežmarský študent Dávid Frölich.
Za materinský jazyk dostali potupné znamenie
K zábavným chvíľkam možno zaradiť spoločné výlety študentov do prírody. Dvakrát do roka vytiahli študenti so zástavami a bubnami (žeby predzvesť majálesov?) do lesa, aby nazbierali rôzne lesné plody a aby narezali lieskovice pre tých menej poslušných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš