V Kežmarku v pondelok spustili pilotný projekt digitalizácie verejnej správy, optickej siete a aplikácie jednotnej ekonomiky.
KEŽMAROK. Ako vysvetlil kežmarský primátor Ján Ferenčák, projekt umožní optické pripojenie mestu a všetkým jeho organizáciám, ako napríklad mestskému úradu, mestskej polícii, stavebnému úradu, ale aj školám, centru voľného času, zariadeniu pre seniorov či Mestskému kultúrnemu stredisku. Týkať sa to bude aj kamerových systémov a parkovacieho systému.
„Jednotný účtovný systém zase umožní lepšiu kontrolu finančných tokov a hospodárenia,“ povedal primátor.
Ako dodal, v softvéri začnú pracovať všetky organizácie mesta od utorka 1. marca, ich zamestnancom by to malo výrazne uľahčiť prácu.
Vzor pre iné mestá
Podľa predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho, ktorý prevzal záštitu nad projektom, by sa Kežmarok mohol stať v tomto smere vzorom pre ostatné mestá a obce na Slovensku, aby takýmto spôsobom konsolidovali svoju infraštruktúru či zjednocovali internetové pripojenie v rámci svojich organizácií.
„Čo je však dôležitejšie, aby sa možno snažili napájať svoje organizácie na tieto jednotné ekonomické a iné systémy, aby neprevádzkovali množstvo rôznych systémov od rôznych dodávateľov, ale mali aj úspory z rozsahu a na druhej strane aj veľkú možnosť kontroly efektívnosti nakladania prostriedkov,“ uviedol pre médiá.
Vysoká rýchlosť pripojenia
Výhodou jednotného systému je podľa Ferenčáka aj stabilná vysoká rýchlosť pripojenia a neobmedzené množstvo dát.
„Pripojenie je možné využívať aj na prácu a výučbu v reálnom čase, čo predstavuje výhodu pre školy či kultúrne zariadenia, ide o nepretržitý servis,“ povedal.
Jednotný účtovný systém ponúka podľa jeho slov prehľad o hospodárení mesta vrátane jeho organizácií na dennej báze, umožňuje priebežnú kontrolu hospodárenia a účtovania, no rovnako pripojiteľnosť z akéhokoľvek miesta na svete. Vďaka jednotnému systému vidí každá organizácia svoju časť rozpočtu, agendy a podobne.
Cieľ: jednotná metodika
Cieľom projektu je podľa hlavného účtovníka v meste Mariána Soliara zaviesť predovšetkým jednotnú metodiku vedenia účtovníctva a rozpočtovníctva, ale aj ukladanie dát v jednotnej štruktúre, zvýšiť kvalitu, presnosť a úplnosť informácií a podobne.
„Potrebujeme vedieť, na čom sme, buď sme v pluse alebo v mínuse, buď hospodárime dobre alebo zle. Tieto zdroje teraz môžeme kontrolovať neustále a systém nám dáva stále výstupy. Ak napríklad vidíme, že organizácia nám speje do mínusu, či robí schodok, vieme ako štatutár zakročiť, aby sme jej pomohli znovu sa dostať do plusu,“ doplnil kežmarský primátor.
Náklady hradilo mesto
Všetky náklady na optické pripojenie a systém jednotnej ekonomiky uhradilo mesto.
„Mesto Kežmarok to stálo asi 200-tisíc eur, hovorím však o štvorročnom období, pretože sú tam aj počiatočné investície, zhruba vo výške 60-tisíc eur a potom sú tu aj udržiavacie poplatky na softvér,“ vysvetlil Ferenčák.
Dodávateľom nového softvéru je spoločnosť Cora Geo, s. r. o.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš