Občianske združenie Cesta za domovom v Poprade požaduje zmenu súčasnej legislatívy na Slovensku v súvislosti s ochranou zvierat.
POPRAD. V tejto súvislosti plánuje na nedeľu 6. marca petičnú akciu, podpisy bude zbierať pred nákupným centrom na Námestí sv. Egídia medzi 13:00 a 17:00.
„V poslednom čase sa na internete a v televízii objavili prípady týraných zvierat, v ktorých vinník ostal nepotrestaný. Pýtam sa, prečo sa s tým nič nerobí a prečo občianske združenia neustále zachraňujú zvieratá od tyranov, ktorým za to nič nehrozí a následne si zaobstarajú ďalšie zvieratá? Odpoveď je podľa mňa jednoduchá, na Slovensku je zviera považované za vec,“ uviedla Lenka Zolnierčiková z Cesty za domovom, podľa ktorej na Slovensku neexistujú ani poriadne tresty pre tyranov zvierat.
Petičné akcie za zmenu súčasného zákona sa uskutočnia aj v iných mestách, za petíciou stojí Slovenská aliancia ochrancov zvierat (SAOZ).
Legislatíva neexistuje
Podľa právničky a aktivistky SAOZ Lucie Čechovej na Slovensku legislatíva, ktorá by chránila zvieratá, v podstate vôbec neexistuje. Ako uviedla, v slovenskom právnom poriadku existujú iba dva základné predpisy, a to zákon o ochrane zvierat a Trestný zákon.
„Oba predpisy však obsahujú len minimálnu úpravu vo veci ochrany zvierat. Zákon o veterinárnej starostlivosti aspoň ako tak uvádza podmienky, ktoré by pri chove spoločenských zvierat mali byť zabezpečené a dodržané, ustanovuje podmienky pre usmrtenie, zakladá povinnosť pre obce zabezpečiť odchyt túlavých zvierat a povinnosť obce podieľať sa na prevádzke útulku. Tiež stanovuje, aké porušenie tohto zákona je priestupkom. Trestný zákon vo veci ochrany zvierat určuje, aké konanie je trestným činom a aké sú sankcie za jeho spáchanie,“ uviedla.
Žiadny predpis však podľa jej slov nereflektuje realitu, a to samotné ponímanie zvierat ako hnuteľných vecí. Poukázala na to, že chýba definícia, ktorá by zviera odlíšila napríklad od kusu nábytku.
Obvinenia z krádeže
„Predstavme si klasickú situáciu. Túlavý pes chodí z obce do obce. Ak kontaktujete políciu, spravidla sa čudujú, čo s tým majú spoločné. Ak kontaktujete obec, spravidla reaguje ako polícia alebo zvažuje odstrel. Ale ak je pes vec, nie je potrebné ho odovzdať ako vec nájdenú? Pripadne táto vec štátu, ak sa neprihlási majiteľ a preberá štát zodpovednosť? Mal by, ale takto to nefunguje,“ vysvetlila Čechová.
Na druhej strane poukazuje na skutočnosť, že ak sa pes dostane do opatery občianskeho združenia, vylieči sa a je ponúknutý na adopciu, no stáva sa, že sa ozve jeho majiteľ a žiada o jeho vrátenie.
„Združenie navyše obviní, že mu ukradlo psa. A keďže pes je jeho vec, ak to samozrejme preukáže, má nárok na jeho vrátenie,“ povedala ďalej Čechová. Tento príklad podľa jej slov dokazuje, aká dôležitá je legislatíva, ktorá by riešila tieto otázky, jednoznačne definovala pravidlá ochrany zvierat, stanovila štandardy života a chovu zvierat a zabezpečila aj ich vykonateľnosť.
Vznikli v roku 2014
Občianske združenie Cesta za domovom vzniklo v Poprade v roku 2014 a odvtedy rukami jeho členov prešlo skoro tristo zvierat. Podľa Zolnierčikovej je však ochrana zvierat bojom s veternými mlynmi.
„Stále nedisponujeme žiadnym pozemkom, nie sme mestský útulok a fungujeme len formou dočasných opatier. Mnoho z našich zverencov malo strašný osud a zachránili sme ich v poslednej chvíli. Medzi poslednými zachránenými zvieratami boli aj psy odobraté z otrasných podmienok takzvanej množiarne,“ uviedla.
Ako vysvetlila, ide o prípad, keď sa zvieratá chovajú na biznis.
„Sú zatvorené v tmavých pivniciach, králikárňach, bez svetla, pohybu, socializácie. Fenky rodia do úplného vyčerpania, psy používajú na ich nakrývanie. Ich šteniatka si je často možné kúpiť cez rôzne internetové fóra. Keďže ide o kríženie medzi pokrvnými príbuznými, napríklad matka-syn, brat-sestra, ich šteniatka majú zníženú imunitu, rôzne postihnutia, a ich majitelia sa potom u veterinára nedoplatia,“ poukázala na problém Zolnierčiková.
Nekupovať bez papierov
Ľudí upozorňuje, aby si prestali kupovať takzvané čistokrvné šteniatka bez papierov. Odporúča im radšej navštíviť poctivú chovnú stanicu, v ktorej sú známi rodičia šteniatka a ich zdravotný stav. Jednou z možností je rovnako adopcia psíka prostredníctvom občianskeho združenia.
„Ak ľudia vedia o niekom, kto má takúto množiareň, drží zvieratá v zlom stave, a majú podozrenie z týrania, nech sa neváhajú obrátiť na najbližšie občianske združenie a nahlásiť tento prípad Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš