S približne tromi tonami netopierieho trusu si museli vo štvrtok poradiť ochranári v podkroví rímskokatolíckeho Kostola sv. Jána Krstiteľa v obci Hranovnica v Popradskom okrese.
HRANOVNICA. „Podkrovné priestory v tomto kostole sú významné tým, že v letnom období sa tu vyskytuje materská kolónia netopiera obyčajného. Ide o pomerne početnú kolóniu, má 300 až 400 jedincov,“ vysvetlila Andrea Hájková, zoologička Správy Národného parku Slovenský raj.
Cieľom dnešnej akcie bolo pomôcť s údržbou týchto priestorov, ktoré v takomto rozsahu neboli od trusu vyčistené zhruba 20 až 30 rokov.
[content type="avizo-clanok" id="8152032" url-type="sme-article" title="Pozrite si fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/5/57/5744995/5744995.jpeg?rev=2"][/content]
Naplnili vyše 20 vriec
V podkroví hranovnického kostola sa nachádza jedno z najvýznamnejších letných sídiel netopierov v Slovenskom raji. Ochranári vo štvrtok len počas prvej polhodiny čistenia naplnili trusom viac ako dvadsiatku 25 kilových vriec.
„Čistenie sa tu koná vo väčšom rozsahu po prvýkrát, priebežne tu síce boli aj menšie, ale neboli v takomto veľkom rozsahu,“ uviedla Hájková.
V podkroví našli 15-centimetrové kopy trusu, v niektorých miestach dosahovali 20 až 30 centimetrov.
Domáci si už zvykli
Hranovničania si podľa miestneho kňaza Jozefa Ferneza zvykli na to, že v podkroví kostola majú netopiere.
„Vnímame to, že tam máme zákonom chránené tvory, nemáme s tým problém, no v lete, keď sú horúčavy, je trošku cítiť zápach,“ povedal.
Práve počas leta sú tam samičky s mláďatami.
„Tie potrebujú určité klimatické podmienky a pokoj v čase, keď rodia mláďatá a následne ich vychovávajú. Tolerujú aj zvuk kostolných zvonov, neruší ich,“ vysvetlila Hájková.
V zimnom období netopiere spia zimným spánkom. Podľa zoologičky žijú v tom čase v podzemných priestoroch, v jaskyniach, rôznych priepastiach i banských dielach. V podkroví hranovnického kostola tak v súčasnosti nie sú žiadne živé netopiere.
Vyčistia aj iné kostoly
Podobné úpravy organizujú ochranári aj v iných kostoloch na Slovensku. Ako pripomenula Hájková, veľké kolónie netopierov sa nachádzajú aj v susednej obci Spišské Bystré či v Dobšinej. Ochranári plánujú čistiť aj ďalšie kostoly.
Podľa Denisy Lobovej zo Spoločnosti pre ochranu netopierov, ktorá sa do akcie rovnako zapojila, je síce v Hranovnici jedna z najväčších kolónií netopierov v Slovenskom raji, no existujú aj podkrovia, ktoré sa musia čistiť každé dva roky a je tam aj okolo tisíc samíc. Podľa ochranárov má však netopierí trus veľmi dobré využitie v záhradkách.
„Je to vynikajúce hnojivo, je však veľmi koncentrované, treba ho riediť,“ vysvetlila Hájková.
Aj podľa Lobovej sú netopiere užitočnými zvieratami, pomáhajú v biologickej ochrane prostredia, lovia komáre, redukujú hmyz a sú dôležitou zložkou životného prostredia i v potravinovom reťazci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš