POPRAD. Popradský pivovar zrejme definitívne končí. Podľa informácií portálu pluska.sk jeho súčasný majiteľ figuruje v Obchodnom vestníku SR ako dlžník.
Okresný súd v Prešove ustanovil predbežného konkurzného správcu, ktorý má zistiť, ci majetok majiteľa bude stačiť na náhradu nákladov za konkurz.
„Záverečnú správu o majetnosti alebo nemajetnosti predloží správca súdu najneskôr do 45 dní od zverejnenia tohto uznesenia v Obchodnom vestníku,” cituje pluska.sk rozhodnutie súdu.
Vedenie ani majitelia firmy sa pre médiá zatiaľ nevyjadrili.

Zemanovy výroky ho zviditeľnili
Pivo v Poprade už niekoľko rokov nevaria, značky Kamzík a Tatran pripravujú v cudzine.
Padli už aj budovy bývalého pivovaru, z areálu ostala len sladovňa.
Prešovská spoločnosť Pilsberg investment, majetkovo prepojená s firmou, ktorá je teraz v konkurze, mala veľké plány so stavbou nového pivovaru, ktorý mal byť multifunkčným obytno-obchodným areálom. Nič z toho sa však nestalo realitou.
Popradské pivo malo najmä v regióne roky silné postavenie.
O jeho zviditeľnenie sa 90. rokoch minulého storočia postaral aj súčasný český prezident Miloš Zeman, ktorý ho označil za dobré akurát na čistenie zubných protéz.
Fakty
Prvý pivovar v Poprade bol založený v roku 1812. Najstarší pivovar bol v prevádzke až do postavenia nového pivovaru, ktorého prevádzka začala v roku 1882. Oba tieto pivovary postavili popradskí obchodníci a remeselníci.
Vojnovými udalosťami bola väčšina dokumentácie zničená, niektoré historické údaje sa podarilo dopátrať až v archívoch mesta Poprad. Pôvodný názov popradského pivovaru bol Erste Zipser Dampfbrauerei und Mälzerei, A. G. in Poprad (Prvý spišský parný pivovar a sladovňa, účastinná spoločnosť v Poprade).
Po skončení 2. svetovej vojny v roku 1945 prešla účastinná spoločnosť pod národnú správu. V roku 1948 bol majetok pivovaru skonfiškovaný a znárodnený. Najprv patril do skupiny národných podnikov pod názvom Východoslovenské pivovary so sídlom v Košiciach. Od roku 1953 vznikol nový podnik - Spišské pivovary v Poprade, do ktorého boli včlenené závody v Poprade, Levoči, sklady piva v Spišskej Novej Vsi a Revúcej.
Od apríla 1958 bol na Slovensku zriadený spoločný podnik pre všetky pivovary pod názvom Pivovary a sladovne, n. p. Bratislava. Takto popradský pivovar fungoval len do júna 1960, kedy bol zriadený nový podnik Východoslovenské pivovary v Košiciach, do ktorého bol včlenený aj popradský pivovar. Celý pivovarský a sladovnícky priemysel riadilo toho času Generálne riaditeľstvo pivovarov a sladovní v Bratislave
V roku 1992 bol pivovar sprivatizovaný firmou Vega s.r.o. Poprad. V roku 1998 bola uvedená do prevádzky nová sladovňa na spracovanie sladovníckeho jačmeňa na slad s ročnou výrobou 8300 ton. Od januára 2000 bol pivovar a sladovňa vo vlastníctve spoločnosti Pivovar Tatran a. s. Poprad. Koncom roka 2003 nastala zmena akcionárov spoločnosti a v máji 2004 sa spoločnosť pretransformovala na eseročku Pivovar Tatran 1812. Následne vznikla ďalšia eseročka Tatranská sladovňa Poprad. Celá transformácia sa zakončila v marci 2005, kedy pivovar zmenil obchodný názov na terajší Pilsberg.
mn
Zeman: Toto pivo sa hodí na čistenie zubných protéz
Súčasný český prezident Miloš Zeman zosmiešnil pivo uvarené v popradskom pivovare.
V závere 90. rokov minulého storočia sa vtedajší premiér Českej republiky a terajší český prezident Miloš Zeman hanlivo vyjadril na adresu popradského piva.
Ako vtedy Zeman prehlásil, toto slovenské pivo bolo podľa neho vhodné tak akurát na čistenie zubných protéz.
Na popradskom letisku v októbri 1999 vítali českého predsedu vlády Miloša Zemana, ktorý do Tatier priletel na neformálne stretnutie premiérov štátov visegrádskej štvorky, nielen predstavitelia mesta Poprad, ale aj zamestnanci Pivovaru Tatran. Chceli mu odovzdať niekoľko fliaš popradského piva. Prísny protokol ich však k hosťovi nepustil.
Vtedajší riaditeľ pivovaru Pavol Jurčík v rukách držal aj transparent s nápisom: Pivovar Tatran víta pána Zemana. Druhý pokus odovzdať Zemanovi niekoľko fliaš piva Tatran sa uskutočnil v závere tlačovej konferencie po stretnutí premiérov štyroch krajín, keď mu ich podával redaktor Rádia Tatry. Zeman ich aj po druhýkrát odmietol prevziať.
Popradský pivovar Tatran kontroval na urážlivé výroky o jeho pive zavedením nového druhu piva. Po Milošovi Zemanovi v roku 2004 pomenovali nízkostupňové 8 % pivo. Tekutý chlieb určený najmenej solventnému zákazníkovi niesol názov Edelman, čo je po nemecky zeman. Názov Zeman sa nezdal byť veľmi zvukomalebný, a tak siahli popradskí pivovarníci po jeho nemeckom variante.
Vedenie popradského pivovaru sa vtedy snažilo pozvať Miloša Zemana na návštevu do Popradu a na ochutnávku tohto piva.
Podľa dostupných informácií na telefonické ani písomné pokusy Zeman vôbec nereagoval.
mn
Autor: maj, mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš