Horolezci odštartovali prechod 23. februára 1955 v Starom Smokovci, do cieľa po desiatich dňoch nedošli všetci, potrápili ich mrazy.
VYSOKÉ TATRY. Fotografiám zachytávajúcim prvý zimný kolektívny prechod hrebeňom Vysokých Tatier v roku 1955 patrí novootvorená výstava vo vile Flóra v Starom Smokovci.
Ich autorom je Vladimír Koštial (1912-2001), výstava je ďalšou zo sérií odkrývajúcich jeho bohatý archív fotografií, ktorý sprístupňuje jeho syn Vladimír Košťál a fotografka Lucia Petrůjová. Zaujímavým textom ich dopĺňa publicista Ivan Bohuš mladší.
Návštevníci si ich môžu pozrieť do 7. júna. Výstavu pripravila Tatranská galéria v Poprade v spolupráci s mestom Vysoké Tatry.
Veľká akcia s podpornou skupinou
"Prechod sa začal 23. februára 1955 v Starom Smokovci, z ktorého sa horolezci vydali na Podbanské cez Poprad, Liptovský Hrádok a Pribylinu.
Ich batožinu, ktorá vážila 800 kilogramov, tam prepravili furmani. Neskôr si každý "hrebeniar" nosil batoh vážiaci 12 kilogramov a "údolniar" 40 kilogramov," priblížila začiatok desať dní trvajúceho prechodu riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.
Počas výstupov skúšala horolezcov premenlivosť horského počasia. "Pekné dni striedal prechod sťažovaný hmlou a zvíreným snehom," vysvetlila Ondrušeková.
Východiskovým bodom trasy sa stalo Ľaliové sedlo a cieľom Kopské sedlo.
Okrem hrebeňového družstva sa na prechode zúčastnilo aj družstvo, ktoré počas jeho trvania nieslo zásoby a vybavenie.
Popularizácia horolezectva
Vladimír Koštial, ktorý prechod zdokumentoval, sa k skupine pridal až po niekoľkých dňoch výstupu. Urobil tak spolu s lekárom Milošom Brixom a filmármi, ktorí získavali informácie o postupe horolezcov.
"Doktor Brix musel postupne vyradiť niekoľkých členov družstva kvôli omrzlinám. Na Kopské sedlo dorazili horolezci 5. marca 1955 o 17:25. Pred bývalou Kežmarskou chatou na nich čakali priatelia, lekár a novinári. Dojmy účastníkov prechodu boli poslucháčom sprostredkované v priamom vysielaní Československým rozhlasom," uviedla riaditeľka galérie.
Aj vďaka tomuto prechodu si podľa jej slov horolezectvo získalo u laickej verejnosti väčšiu popularitu a pochopenie.
Fakty
Kto uskutočnil prvý prechod
V hrebeňovom družstve boli František Kele ml. (19), Ivan Kluvánek (28), Ivan Lehotský (23), Milan Mereš (22), Jozef Psotka (20) a Ján Vozatár.
Horolezcami údolného družstva boli Oldo Bublík, Juraj Doležal, Martin Gajdoš, Leonard Kalaš, Jozef Kováčik, Alexius Körtvélyessy, Gejza Körtvélyessy, Róbert Merganz, Harry Rácz, Ladislav Szabó, Juraj Šuna, Tibor Šurka, Ivan Štúr, Vladimír Tabačík, Ivan Urbanovič, Milan Valovič, Zdeno Zibrín, Július Parák, ktorého neskôr vystriedal Július Andráši a vedúci Arno Puškáš.
Zdroj: Tatranská galéria v Poprade
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš