GÁNOVCE. Návštevníkov Aerologického a radiačného centra Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Gánovciach pri Poprade každoročne najviac zaujíma počas Dňa otvorených dverí vypúšťanie meteorologického balóna s rádiosondou.
To sa uskutočňuje v centre vždy dvakrát denne, v polnočnom čase a na poludnie.
„Balón je nezvyčajne veľký, je to efektný zážitok, osobitne teraz, keď máme takmer bezoblačnú oblohu. Účastníci môžu sledovať balón, ako letí do veľkej výšky a potom ho sledujeme ešte prostredníctvom nášho softvéru,“ uviedla Anna Pribulová, riaditeľka centra v Gánovciach.
Vypustenie meteorologického balóna bolo súčasťou programu piatkového jubilejného 20. dňa otvorených dverí centra v Gánovciach.
Aerologické a radiačné centrum (AaRC) v Gánovciach v piatok pre verejnosť otvorili do 16:00.
Zisťovali aj to, ako sa predpovedá počasie
Návštevníci sa mohli oboznámiť s činnosťou pracoviska, získať informácie z oblasti meteorológie a klimatológie a oboznámiť sa s meracou technikou.
Prišli aj deti zo základných škôl.
Ako uviedla Pribulová, napríklad siedmaci preberajúci meteorológiu ako súčasť fyziky si tak môžu doplniť vedomosti aj v centre.
Návštevníci mohli napríklad dostať odpovede aj na otázky, ako sa predpovedá počasie či dozvedieť sa veľa o radiačnom monitoringu a radiačnej ochrane.
„Heslom tohtoročného Dňa otvorených dverí je teplejšia, suchšia a vlhkejšia klíma, ktorej budeme čeliť v budúcnosti. Deň v našom pracovisku, ako aj v ďalších na Slovensku, sa nesie v duchu klimatických zmien a informácií o nich,“ doplnila riaditeľka AaRC.
Meteorologický balón s rádiosondou
Meteorologický balón s rádiosondou, ktorý tak zaujíma verejnosť, vypúšťa meteorologická stanica ako jediná na Slovensku.
„Je to zariadenie, ktoré dokáže merať základné charakteristiky atmosféry ako je teplota, tlak vzduchu, vlhkosť a z polohy rádiosondy určujeme smer a rýchlosť vetra. Tieto údaje nám sonda vysiela v súčasnosti každú sekundu. Ako jediné pracovisko na Slovensku meriame vertikálne profily týchto meteorologických prvkov, čo je dôležité hlavne pre leteckú dopravu, ale aj z hľadiska predpovede počasia,“ vysvetlila Pribulová.
Centrum sa podľa jej slov rovnako zameriava na meranie slnečného žiarenia a monitoruje stav ozónovej vrstvy.
„Na základe toho potom vydávame aj informácie pre verejnosť, ako sa majú pred slnečným žiarením chrániť,“ dodala.
Pripomenula, že majú ako jediné pracovisko na Slovensku prístrojové vybavenie na meranie celkového množstva atmosférického ozónu.
Deň otvorených dverí sa v piatok konal aj v regionálnych pracoviskách SHMÚ v Banskej Bystrici, Košiciach a Žiline. V sobotu bude pokračovať na bratislavskej Kolibe a meteorologických staniciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš