Súkromná škôlka ostáva vo svojich priestoroch.
POPRAD. Dve materské školy, jedna súkromná, druhá mestská, sú na starom juhu. Sídlia na jednom pozemku, len v susedných pavilónoch. Tie patria mestu.
Mestská škôlka žiadala prinavrátenie priestorov z kapacitných dôvodov. Súkromná škôlka s presťahovaním nesúhlasí. Podporili to petíciami.
Neutíchajúci boj zahasilo mesto. Aspoň nateraz.
Rozhodnutie padlo
Pred jedenástimi rokmi schválilo mestské zastupiteľstvo prenájom pavilónu pre Súkromnú materskú školu v Poprade, ktorý sa nachádza v areáli Materskej školy Tajovského.
Mestská škôlka ale evidovala zvýšený záujem zo strany rodičov, ktorých museli posielať inam. Požiadali teda o prinavrátenie pavilónu.
„Keďže som riaditeľkou školy bola veľmi dlho, bývam priamo na tomto sídlisku, ľudia ma oslovovali s tým, že by bolo dobré, keby sa pavilón vrátil späť pod mesto. Také veľké sídlisko má iba jednu mestskú škôlku,“ povedala Zuzana Ometáková, bývalá riaditeľka, teraz zástupkyňa Základnej školy s materskou školou Tajovského.
Rozhodnutie zo strany mesta padlo. K júnu 2016 chceli súkromnej škôlke zrušiť prenájom. Oznámili jej to listom.
„Ja som to povedala na rodičovskom združení, nastala radosť na chvíľku. Neskôr mi ale volali z mesta, či môžem sprístupniť priestory škôlky, aby sa pozreli, či sa dajú oddeliť pavilóny. Tak už sme vedeli, že z toho zišlo,“ povedala Ometáková.
Prvá petícia v obehu
Rodičia materskej školy na Tajovského ulici, teda tej mestskej, začali spisovať petíciu.
Okrem toho, že by mestská škôlka mohla prijať viac detí, v petícii vyzdvihli aj zvýšenie úrovne škôlky.
„Naše deti budú opäť môcť užívať telocvičňu, zvýši sa počet učiteliek, zníži počet detí v triede a podobne,“ uviedol Petičný výbor materskej školy Tajovského v zastúpení Branislavom Švecom.
Petícia proti petícii
Začal sa boj. Rodičia proti rodičom. Po pár mesiacoch petíciu spísali aj v súkromnej škôlke.
„Spustili sme ju ako reakciu na tie útoky, ktoré boli na nás. Aj ako reakciu na petíciu tej druhej strany, pretože tá nie je podľa nás postavená na číslach, ktoré by boli podložené oficiálnymi faktami. My sme si čísla zistili a nedávalo nám to zmysel,“ povedala Elena Vargová v zastúpení petičného výboru Súkromnej materskej školy.
Podľa jej slov je diskriminačné, aby mesto uprednostňovalo deti z mestskej škôlky a nepozeralo na deti z tej súkromnej. Zistili si aj to, ako to vyzerá s pôrodnosťou.
Podľa slov riaditeľky súkromnej škôlky Beáty Spodnej nemá kde vzniknúť veľa neu-spokojených žiadostí.
„Máme to zistené na tri roky a vyzerá to tak, že tento školský rok je rovnaký ako minulý v tejto časti Juhu. Ďalší rok je dokonca ešte pokles,“ povedala Spodná.
Ako ďalej uviedla, nerozumie, čo by sa ich vysťahovaním vyriešilo. „Áno, zlikvidujú nás. Rodičia budú dotlačení k tomu, aby nechali deti v štátnej škôlke. Doplatia na to iba deti,“ povedala Spodná.
Nechceme ich zrušiť, iba vrátiť priestory
Ako vysvetlila Ometáková z Tajovského, o žiadnom zrušení z ich strany reč nebola.
„My nechceme tú škôlku zrušiť. Vždy sme boli ústretoví, pomáhali sme, s čím bolo treba, varili sme pre detičky. Nepoznáme ich organizáciu, nemontovali sme sa do ničoho. Len sme chceli, aby nám vrátili tie priestory a mesto, aby našlo náhradné priestory, prípadne pani riaditeľka. Veď sú to aj naše deti, aj keď možno z rôznych častí mesta. My chceme len svoje priestory,“ vysvetlila.
Presťahovať sa nie je jednoduché
Súkromná materská škola, ktorá by mala z priestorov odísť, ale tvrdí, že to nie je také jednoduché.
„Pre škôlku potrebujete špecifické priestory. Malé záchody, všetko. Neviem si predstaviť, že by ich presťahovali. Tam, kde sú tie nelogické veci, je podľa mňa niečo, čím si niekto chce riešiť svoj osobný prospech. To by bola veľká škoda, keby niečo také zvíťazilo nad deťmi,“ povedala Vargová z petičného výboru súkromnej škôlky.
Riaditeľka mestskej škôlky tvrdí, že žiadne výhody z toho mať nebude.
„Ja budem platená, či ten pavilón bude alebo nebude. Ja bojujem za to, aby aj škola mala pre mesto úžitok. My tu sme bombardovaní stále tým istým papierom, tými istými číslami. Správame sa fér. Veď my by sme to mohli nechať plávať. Aj tak si myslím, že ak sa budú rozrastať, tento pavilón im stačiť nebude,“ povedala Renáta Vlčková, riaditeľka školy Tajovského.
Spory sa vyostrovali
Spory oboch materských škôl sa naďalej vyostrovali. Prišli slovné útoky, na školskom dvore sa stretávali znepriatelení rodičia.
Obe strany čakali na verdikt a obe mali pocit, že ich nik nevie brániť.
„Sme smutní z toho, že nemáme človeka, ktorý by sa nás zastal. Bojujeme za svoje sídlisko, za svoje deti. Dennodenne sa ma chodia pýtať rodičia, že či budeme alebo nebudeme mať miesto, ale my nevieme,“ povedala Ometáková z mestskej škôlky.
Prišiel verdikt
Ešte vo februári mesto Poprad uviedlo, že sa k prípadu vzhľadom na citlivosť až do jeho definitívneho vyriešenia nebude vyjadrovať. Vo štvrtok uplynulý týždeň ale rozhodli.
Ako informoval Marián Galajda, hovorca mesta Poprad, mesto vybavilo petíciu o prinavrátení pavilónu v areáli MŠ pri ZŠ Tajovského v Poprade ako neopodstatnenú.
Mesto podľa slov 1. viceprimátora Igora Wzoša tak rozhodlo po prešetrení a prerokovaní petície a zvážení všetkých argumentov a tiež na základe faktu, že súkromnú škôlku momentálne navštevuje 65 detí a mestská škôlka by podľa informácií petičného výboru otvorila v pavilóne iba jednu novú triedu.
Ani zďaleka to nie je koniec
Wzoš ďalej dodal, že aj keď momentálne petíciu vyhodnotili takto, budú pokračovať v hľadaní iných priestorov pre súkromnú škôlku.
Celý pavilón by tak mohli prinavrátiť mestskej škôlke.
„Chceme nájsť také systémové riešenie, vďaka ktorému budú môcť existovať a starať sa o popradské deti škôlky mestské i tie ostatné,“ uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš