Určená je pre kategóriu takzvaných začínajúcich autorov.
STARÁ ĽUBOVŇA. Spolu 42 autorov zaslalo do súťaže 156 prác. Porota v zložení Ján Petrík, Peter Karpinský a Eva Kollárová vyberala to najlepšie.
Hlavná cena išla Humenčanke
„Hlavnú cenu Ľubovnianskeho osvetového strediska získala Júlia Oreská z Humenného za prózu. Súčasťou ocenenia je aj ľubovňanske olufko – ceruza, symbol Poetickej Ľubovne, pochádzajúca z dielne ľudového rezbára Jána Mosorjaka. Nestratili sa ani domáci autori zo Starej Ľubovne a regiónu. Získali spolu 13 ocenení, z toho 12 za poéziu a jedno za prózu,“ uviedla E. Kollárová, ktorá ako hostiteľka a porotkyňa tradične zvláda aj organizačné veci.
Súčasťou slávnostného oceňovania Poetickej Ľubovne je aj tradičný rozhovor s literárnym hosťom. K desiatke predchádzajúcich sa tento rok pridal básnik Jozef Puchala.
„Prostredníctvom moderátora Petra Karpinského prezradil niečo o svojej tvorbe pre deti i pre dospelých, o inšpirácii, prečítal úryvky zo svojich kníh, i z tej ostatnej, ktorá čaká na vydanie. Vyznal sa tiež zo vzťahu k staroľubovnianskemu regiónu,“ doplnila E. Kollárová.
Zvláštna cena otca Kočembu
Jedno zo zvláštnych ocenení podujatia patrí menu otca Vasiľa Kočembu. Básnik, novinár či publicista stál spolu s poetkou Monikou Tančákovou pri zrode Poetickej Ľubovne. Do svojej smrti spred 18 rokov podujatiu aj predsedal.
Kočemba pochádzal z neďalekej obce Veľký Lipník, kde je aj pochovaný. Ako kňaz pôsobil v mnohých obciach a mestách Prešovského kraja, naposledy v Prešove.
„Unikátnosť básnického diela Vasiľa Kočembu spočíva v jeho dvojjazyčnosti – písal v rusínskom a slovenskom jazyku. K jeho najznámejším dielam patrí zbierka Zo zeme a z neba. Cenu otca V. Kočembu si tento rok vypísala domáca poetka Lucia Čandíková za poéziu,“ doplnila E. Kollárová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš