VYŠNÉ HÁGY. Situácia v súvislosti s tuberkulózou je na Slovensku stabilizovaná. Do Národného registra TBC bolo v minulom roku nahlásených 317 prípadov tuberkulózy, v porovnaní s rokom 2014 je to o takmer dvadsiatku menej.
Najviac sa tuberkulóza vyskytovala v Prešovskom a Košickom kraji, za nimi nasledovali Bratislavský a Banskobystrický kraj, naopak, najnižší výskyt bol zaznamenaný v Nitrianskom kraji.
Aktuálnu situáciu v tuberkulóze na Slovensku i vo svete v stredu predstavili odborníci počas tlačovej konferencie v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie (NÚTPCHaHCH) vo Vyšných Hágoch pri príležitosti Svetové dňa tuberkulózy, ktorý pripadá na 24. marca.
Vlani zomrelo päť pacientov
"Tuberkulóza nie je smrteľná choroba, ak sa pacient lieči, užíva lieky a spolupracuje," vysvetlil Ivan Solovič, primár NÚTPCHaHCH.
Podľa jeho slov však ročne zabíja viac ľudí ako všetky ďalšie infekčné ochorenia, na Slovensku na ňu v minulom roku zomrelo päť pacientov.
Napriek tomu sa Slovensko radí v súvislosti s liečbou tejto choroby medzi úspešné krajiny.
„Analýza výsledkov liečby za rok 2014 nám dokumentuje, že liečba, ktorú dostávajú naši pacienti, je plne indikovaná a správna. 93-percentnú úspešnosť liečby máme u otvorených foriem pľúcnej tuberkulózy, to sú tí pacienti, ktorí sú masívne infekční pre svoje okolie, a celkovo máme 86-percentnú úspešnosť,“ priblížil situáciu na Slovensku Solovič.
Na východe polovicu chorých tvoria Rómovia
Z celkového počtu prípadov tvoria Rómovia viac ako 37 percent prípadov. Napríklad v Prešovskom i Košickom kraji predstavujú viac ako polovicu pacientov.
Zlepšiť situáciu v rómskych osadách sa snažia aj asistenti v oblasti zdravia školení v rámci Národného projektu Zdravé komunity.
Ako vysvetlila Lenka Bužová, koordinátorka asistentov osvety zdravia tohto projektu, v rámci neho sa zaoberajú zdravotnou situáciou segregovaných komunít na Slovensku, teda predovšetkým rómskych komunít.
„Asistenti pochádzajú priamo z rómskych osád, sú ich obyvateľmi, vedia sa teda s miestnymi dohovoriť v rómskom jazyku, sú klientom stále k dispozícii,“ povedala.
Cieľom je poskytnúť im komplexný terénny zdravotný a sociálny servis.
Asistenti podľa Bužovej robia v osadách osvetu, uľahčujú komunikáciu s lekármi i zdravotníckymi zariadeniami a prispievajú tiež k zlepšeniu hygienických návykov v osadách.
„Asistent trávi osem hodín v teréne, pomáha miestnym, vysvetľuje im, prečo je potrebné absolvovať niektoré očkovania, užívať lieky a podobne,“ dodala.
Klasická sociálna choroba
Solovič zároveň pripomenul, že tuberkulóza je klasická sociálna choroba, ktorá sa netýka len Rómov, asociálov či bezdomovcov.
Dvoch spomínaných krajov, v ktorých zaznamenali najviac prípadov tuberkulózy, sa týka aj najväčší počet prípadov detskej tuberkulózy.
„Ide o to, že v týchto lokalitách sú segregované spoločenstvá a tie predstavujú z hľadiska tuberkulózy u detského pacienta najväčší problém. U detí je výrazná väčšina chorých z rómskych komunít, ide až o 90 až 95 percent detí. Hygienické podmienky, sociálny status, možnosti liečby v spádovej oblasti sú dosť obmedzené a spolupráca rodičov týchto detí s lekármi je niekedy veľmi zložitá,“ vysvetlil príčiny ochorenia Peter Ferenc, primár Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb (ÚDTaRCH) v Dolnom Smokovci.
Podľa jeho slov by bolo potrebné prehodnotiť aj situáciu v súvislosti s očkovaním, a to predovšetkým čo sa týka detí z rizikových skupín a rizikových pacientov.
„Pred zrušením očkovania v roku 2011 a 2012 bolo potvrdených od 17 do 27 detských pacientov. V minulom roku bolo v našom ústave 61 pacientov s potvrdenou tuberkulózou a hlavne s nárastom vo vekovej kategórii nula až štyri roky,“ doplnil.
Majú aj recidivistov
V NÚTPCHaHCH vo Vyšných Hágoch sa v súčasnosti lieči 26 pacientov s otvorenou formou pľúcnej tuberkulózy, ktorí sú infekční pre svoje okolie. Z nich šiesti pacienti sú už recidivisti. Tento problém sa podľa Soloviča mnohokrát týka bezdomovcov.
Vo svete bolo v roku 2014 zaznamenaných takmer 9,6 milióna prípadov tuberkulózy, jeden milión predstavovali deti.
Ochorenie si vyžiadalo približne 1,5 milióna úmrtí, najviac mužov. Až 26,8 percenta prípadov v európskom regióne bolo hlásených u osôb cudzieho pôvodu, teda nenarodených v krajine, kde bola tuberkulóza zistená a liečená.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš