Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa chce po rokoch opäť vrátiť k problematike Rómov v krajine a vytvoriť sociálne podniky, v ktorých by táto skupina ľudí pracovala.
ŠTRBSKÉ PLESO. Ako v stredu na tlačovej konferencii na Štrbskom Plese uviedol predseda ZMOS Michal Sýkora, samosprávy by mali mať aj väčšie rozhodovacie právo v školstve.
Účastníci 27. snemu ZMOS rozoberali 20 tém. Na dvojdňovom rokovaní na Štrbskom Plese sa venovali aj migračnej politike. Zaoberali sme sa tým, ako riešiť migračnú problematiku, povedal Sýkora. V súvislosti s tým otvorili aj tému rómskej problematiky.
"V minulosti členovia združenia vypracovali dokument, ktorý sa tejto téme venuje. Podľa nás je dôležité dostať do centra pozornosti túto problematiku, aby sme ju riešili viac v symbióze samospráva a štát. Bude to prospešné nielen pre Rómov, ale aj pre ostatnú populáciu, poznamenal predseda ZMOS. Podľa neho v tomto prípade neexistuje plošný systém, musí sa to riešiť jednotlivo, v každej obci samostatne. Viem si predstaviť sociálne podniky, kde by pracovali práve Rómovia," dodal.
Oprava komunikácií
Jednou z priorít, ktoré chce Združenie miest a obcí Slovenska predostrieť vláde, je vytvorenie fondu infraštruktúry, z ktorého by sa financovala oprava komunikácií v obciach.
"Obce nemajú dostatok finančných prostriedkov a na opravu ciest im nezvýši. Mal by to byť fond, ktorý by bol vytvorený v rámci ministerstva dopravy, z ktorého by si na základe projektov mohli obce požadovať na opravu ich miestnej komunikácie. Musí byť však v stave, že bude vyžadovať mimoriadnu opravu," uviedol Sýkora.
Problém so zmluvami
Podpredseda ZMOS Štefan Bieľak vidí veľký problém aj pri zmluvách, s ktorými sa stretávajú mestá a obce pri čerpaní financií z nenávratných finančných prostriedkov.
"Máme pocit, že zmluvy sú jednostranné a nevyvážené a pre mestá a obce ťažko prijateľné. Stavajú mestá a obce do pozície, že musia akceptovať akúkoľvek zmenu podmienok, ktorá nastane počas implementácie projektu. Máme pocit, že tie zmluvy sú zložitejšie ešte viac ako predtým," povedal Bieľak.
Podľa neho majú zmluvy s prílohami viac ako 70 strán.
Viac rozhodovať o školstve
ZMOS vidí problém aj v školstve. Podľa Sýkoru by o ňom mali samotné mestá a obce na Slovensku rozhodovať viac. Máme na starosti materské školy, umelecké školy, školské družiny a centrá voľného času.
"Do nich vkladáme finančné prostriedky a ľudia od nás očakávajú, že čo najviac detí bude chodiť do materských škôl. Na nás je, aby sme toto školstvo udržali naďalej pod samosprávou, pretože tomu najviac rozumieme. Kompetencie by mal riešiť úrad, ktorý je týmto inštitúciám najbližšie," dodal Sýkora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš