Reštaurátori objavili vo farskom kostole v Starej Ľubovni vzácne fresky. Nástenné maľby boli ukryté pod asi piatimi vrstvami náterov a omietok. Pochádzajú pravdepodobne zo 14. storočia. Odborníci hovoria o nečakanom náleze.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
STARÁ ĽUBOVŇA. V kostole sv. Mikuláša plánujú nové elektroinštalačné rozvody, práve preto bol nariadený reštaurátorský výskum.
„Dalo sa predpokladať, že niečo bude nájdené, ale to, že fresky sú v takom zachovalom stave a rozsahu, je jedinečné nielen tu na Spiši, ale aj v rámci Slovenska,“ povedala historička Michaela Haviarová, ktorá sa prác zúčastnila priamo na mieste.
Príjemné prekvapenie
„Vytypovali sme si miesta, kde sme predpokladali staršie nálezy. Pomocou sond sa nám potom podarilo nájsť niekoľko výjavov. Našli sme gotickú nástennú maľbu s technikou pravej fresky, čo je maľba do čerstvej omietky,“ povedal reštaurátor Peter Koreň.
Podľa historičky je Spiš v podobnom smere považovaný za všeobecne prebádaný. O stredovekých maľbách v regióne vyšli napríklad aj mnohé publikácie.
Farský rímskokatolícky kostol v Starej Ľubovni je aj preto z tohto pohľadu príjemným prekvapením.
„Navyše, je to veľmi kvalitná maliarska práca,“ dodala M. Haviarová, ktorá inak pochádza zo Starej Ľubovne, aj preto, ako hovorí, má k miestu citový vzťah.
Vo vrstvách našli aj prasacie vlákna
Objav sa nachádza na severnej stene kostola, pri pohľade k oltáru na ľavej strane. Rozmery maľby sú asi sedemkrát sedem metrov. Až doteraz túto stenu zdobila posledná maľba obnovená v roku 1982. Tá z pohľadu odborníkov ale nemá hodnotu, ktorá by sa mohla rovnať tej novoobjavenej zo stredoveku.
„Maľba, ktorá pokrývala stenu doteraz, môže mať určitú citovú hodnotu. Rozhodne však neprevyšuje historickú hodnotu tej stredovekej,“ poznamenal P. Koreň.
K starej maľbe reštaurátorov doviedlo asi päť odkrytých stavebných vrstiev. V jednej z nich sa nachádzalo napríklad aj prasacie vlákno.
„V niektorých lokalitách ho používali na spevnenie omietky. Tu to vychádza na obdobie medzi renesanciou a barokom,“ doplnil P. Koreň.
Motívom fresiek zo stredoveku je odsúdenie Krista až po jeho ukrižovanie. Objavená bola napríklad maľba Veroniky so šatkou i oplakávanie.
Cyklus bol doplnený aj klaňaním troch kráľov.
Viac môže napovedať až celoplošne odkrytá pôvodná maľba.
„Už bude na dohode medzi vlastníkom, teda cirkvou, a pamiatkovým úradom, či pôvodnú maľbu nechajú odkryť a zreštaurovať. Vzhľadom na vzácnosť sa to však dá predpokladať,“ povedal P. Koreň.
Reštaurátori, ktorí boli na mieste, niekoľko dní budú svoj výskum dokumentovať a hodnotiť postupne v papierovej forme.

Plánujú postupnú obnovu
V kostole v centre Starej Ľubovne nebola desiatky rokov vykonaná komplexnejšia obnova. Jeho časti sú na viacerých miestach zavlhnuté.
„Plánujeme tu novú elektroinštaláciu, takže objav bol v podstate náhodou,“ povedal miestny dekan Pavol Lacko.
Postupne sa plánujú napríklad aj nové lavice.
Kostol sv. Mikuláša bol postavený v 13. storočí, o štyri storočia bol však zničený. Postupne dochádzalo k jeho prestavbe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš