PODOLÍNEC. Výročie takzvanej barbarskej noci z 13. na 14. apríla 1950 si vo štvrtok v kláštore v Podolínci (okres Stará Ľubovňa), ktorý sa stal v tom čase hlavným sústreďovacím kláštorom, pripomenuli spomienkovou svätou omšou v kláštornom kostole sv. Stanislava.
Pripomienkou smutných udalostí bol tiež nedeľný Organový recitál so sopránovým spevom.
„Konfederácia politických väzňov Slovenska tentoraz neorganizovala v kláštore v Podolínci žiadne oficiálne podujatie. Pripomienkou na toto neľahké obdobie cirkvi na Slovensku je však aj pamätník v areáli kláštornej záhrady,“ informoval redemptorista Ján Zoričák.
Internovali tam 650 kňazov a rehoľníkov
Práve v spomínanú noc počas Akcie K, zameranej na likvidáciu mužských rehoľných rádov, obsadili kláštor v Podolínci príslušníci Zboru národnej bezpečnosti a Ľudových milícií.
Na istý čas sa stal centralizačným táborom rehoľníkov a kňazov, internovaných ich tam bolo približne 650.
Centralizačný tábor bol zrušený v decembri 1951.
Kláštor však poslúžil komunistickej moci aj v auguste 1956 počas Akcie R 56, keď boli likvidované ženské rehole.
V budove bol vtedy zriadený charitný domov, do ktorého boli rehoľníčky internované. Išlo o zhruba 330 rehoľných sestier, tie posledné z neho odišli v decembri 1961.
Budova kláštora následne slúžila pre štátne školy, redemptoristi sa mohli do kláštora vrátiť až po udalostiach v novembri 1989.
V súčasnosti sú v jej priestoroch školské zariadenia, ako aj detský domov.
V kláštore je tiež od roku 1993 noviciát a pôsobí tam aj laické misijné spoločenstvo Rieka Života.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš