Cenu mesta Spišská Nová Ves získali dve osobnosti, tretia sa ušla miestnemu gymnáziu pri príležitosti nevšedného výročia.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Udeľovanie cien za minulý rok sprevádzala už tradične slávnostná atmosféra. Hlavnými aktérmi boli lekárka, pedagóg i zástupcovia gymnázia.
„Kancelárii primátora bolo doručených spolu jedenásť návrhov. Poslanci mestského zastupiteľstva v Spišskej Novej Vsi schválili udelenie Ceny mesta Spišská Nová Ves za rok 2015 Oľge Pirochovej za výrazný prínos v oblasti zdravotníctva, Miroslavovi Semešovi za výrazný prínos pri rozvoji mesta a Gymnáziu na Školskej pri príležitosti výročia prvej maturitnej skúšky,“ napísala radnica v Spišskej Novej Vsi.
Ceny udeľuje mesto raz ročne v zmysle schváleného štatútu, aj tentoraz ich odovzdalo z rúk primátora Jána Volného (Smer).
Samospráva si aj takto chce vážiť aktivitu, pravidelnú činnosť, pomoc pri výstavbe, zveľaďovaní a reprezentácii mesta miestnym ľuďom.
Laureátom je odovzdaná listina s mestskou pečaťou i finančná odmena päťsto eur.
Lekárku zaviedol na Spiš osud
Lekárku Oľgu Pirochovú zaviedol do Spišskej Novej Vsi osud. Po detstve strávenom v Žiline a štúdiu medicíny v Bratislave sa s budúcim manželom, ktorý v jej terajšom meste navštevoval vysokú školu rozhodla ostať na Spiši.
Najprv tri roky pracovala na detskom oddelení v Kežmarku, od roku 1978 už presídlila do Spišskej Novej Vsi. Tu pôsobila aj ako obvodný pediater s 1560 malými pacientmi.
Jej neskoršia špecializácia v starostlivosti o novorodencov ju predurčila stať sa primárkou v nemocnici, v ktorej pôsobí dodnes ako vedúca lekárka.
Cenu dostal aj bývalý viceprimátor
Ďalší ocenený pochádza z prostredia školstva. Miroslav Semeš okrem jeho rozvoja pôsobil aj vo verejnom živote. Riaditeľ miestnych učilíšť pracoval aj ako vysokoškolský pedagóg.
Angažoval sa aj v komunálnej politike. Bol mestským i krajským poslancom, v roku 2006 sa stal i viceprimátorom.
Prvé maturity pred 150 rokmi ukončilo 12 žiakov
Významnou udalosťou na Spiši je aj ocenené jubilujúce gymnázium. To si v tomto školskom roku pripomína už 150 rokov od prvej maturitnej skúšky. Tie sa konali 27. a 28. júna 1866 za účasti superintendenta Karola Mádaya.
Úspešne sa ich podarilo ukončiť 12 študentom, vrátane Júliusa Botta – zakladateľa slovenského školstva v Revúcej.
Maturitné vysvedčenie bolo v latinskom jazyku a platilo na území celej habsburskej monarchie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš