STARÁ ĽUBOVŇA. Na hrade Ľubovňa predstavia život dvoch princezien z rodu de Bourbon, Karolíny a Izabely.
Obnovenú expozíciu ponúkne hrad počas slávnostného otvorenia letnej turistickej sezóny v nedeľu 24. apríla.
„Expozícia pripravená vo vrchnej časti barokového bastióna prezentuje život dvoch princezien z dynastie de Bourbon, ktoré boli manželkami Andreja a Jána Zamoyských. Prostredníctvom zbierkových predmetov zachovaných po dvoch generáciách šľachtickej rodiny Zamoyski, ktorá bola posledným súkromným majiteľom hradu v rokoch 1882 až 1944, ňou približujeme dobu a spôsob ich života v našom regióne,“ informoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
Hoci výstava o rodine Zamoyských bola na hrade inštalovaná už v roku 2002, múzeum sa rozhodlo zmodernizovať ju, a to po získaní nových fotografií, informácií z archívov a rôznych predmetov.
V expozícii budú prezentované nielen vzácne osobné predmety Izabely de Bourbon (1904 – 1985), ako je šperkovnica, šperky, vejáre, ale aj predmety jej detí.
„Mnohé vystavované predmety pochádzajú z obdobia, keď bola mladá Izabela ako infantka vychovávaná na kráľovskom dvore v Madride. Tieto predmety budú prezentované po odbornom konzervovaní a reštaurovaní, ktoré odhalilo aj mnohé nové skutočnosti,“ uviedol Mikulík.
Priblížia aj kúpele
Expozíciu bude podľa jeho slov dopĺňať bohatá ukážka dobových fotografií a propagačných prospektov z kúpeľov Vyšné Ružbachy.
„Práve tieto kúpele môžeme pokladať za veľkolepé, niekoľkomiliónové investičné dielo oboch generácií rodiny Zamoyski na severe Spiša,“ doplnil.
Pre návštevníkov bude sprístupnená aj pracovňa Jána Zamoyského, Izabelinho manžela, v ktorej budú inštalované jeho osobné predmety ako knihy, dokumenty, fotoaparát, fonograf, gramofón, fajčiarska súprava, jazdecká súprava či jeho plášť rytiera Rádu sv. Lazara Jeruzalemského.
V tejto časti expozície budú predstavené aj majetkové pomery Zamoyských na Spiši, ale najmä osoba Jána Zamoyského ako vizionára v oblasti cestovného ruchu.
Prvýkrát bude vystavený aj hodvábny ručník, ktorý vyšívala dcéra španielskeho kráľa Alfonza XII., Izabelina matka.
„Dôkazom toho sú iniciály autorky Márie Mercedes a tiež ručná výšivka španielskej kráľovskej koruny,“ informoval riaditeľ múzea.
Ide podľa jeho slov o posledný "múzejný úlovok", ktorý sa dostal do zbierok Ľubovnianskeho múzea ako dar matky predstavenej v kláštore bosých karmelitánok v Madride, kde pôsobí rehoľná sestra Terézia Zamoyská, posledné žijúce dieťa Jána a Izabely.
Pre návštevníkov je tiež pripravená hodnoverná kópia svadobných šiat Karolíny de Bourbon Zamoyskej (1856 – 1941), ktorá mala sobáš s Andrejom Zamoyským v Paríži v roku 1885.
Múzeum oslavuje jubileum
V tomto roku si Ľubovnianske múzeum pripomína 60. výročie založenia a v tomto duchu sa budú niesť aj všetky podujatia, ktoré pripravuje.
Na hrade Ľubovňa bude počas sezóny sprístupnená aj expozícia venovaná Móricovi Beňovskému, najslávnejšiemu väzňovi hradu.
Návštevníkom ponúknu aj celosezónnu výstavu s názvom Chartula Pictoria, na ktorej budú vystavené staré pohľadnice zo Slovenska, hradu Ľubovňa, Ľubovnianskych kúpeľov a okolia Starej Ľubovne.
V skanzene pod hradom zase pripravujú výstavu venovanú výbave mladej nevesty, návštevníci si budú môcť pozrieť maľované truhlice i ďalšie predmety spojené so svadobným obradom.
V októbri vyjde aj prvá monografia o meste Stará Ľubovňa.
Fakty
Ľubovniansky hrad
Hrad Ľubovňa bol postavený po roku 1292 z iniciatívy uhorského kráľa Ondreja III. ako pohraničná pevnosť medzi Uhorskom a Poľskom.
V roku 1412 sa hrad spolu so 16 spišskými mestami stal súčasťou poľského zálohu a sídlom starostov zálohovaných miest.
Počas švédsko – poľskej vojny v rokoch 1655 – 1661 boli na hrade ukryté poľské korunovačné klenoty.
V hradnej veži Ľubovnianskeho hradu bol v roku 1768 uväznený slávny dobrodruh Móric Beňovský.
Po náročnej rekonštrukcii je sprístupnený celý areál hradu a exkluzívne aj najrozsiahlejší objekt hradu, a to renesančný palác, v ktorom návštevníci nájdu hradný pivovar a expozíciu liehovarníctva.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš