LEVOČA. Aktivisti pokračujú v čistení mesta Levoča a jeho okolia aj tento týždeň.
Po predošlých akciách, na ktorých sa pred víkendom i počas neho zúčastnili tri základné školy, dobrovoľní hasiči či Klub levočských turistov, sa pridávajú aj stredné školy. Do zbierania odpadkov sa však môžu zapojiť všetci Levočania.
„Ide o ich symbolický príspevok. Ak by napríklad každý zodvihol zo zeme čo i len tri či štyri odpadky, má to význam,“ uviedla organizátorka akcie Soňa Lesňáková zo Zelenej hliadky v Levoči.
Aktivisti si chcú takýmto spôsobom pripomenúť Deň zeme, ktorý pripadá na 22. apríla.
Večeru navarí primátor
Levočania môžu pridávať fotografie zo zberu odpadkov na facebookovú stránku hliadky.
Tá potom v pondelok 25. apríla vyžrebuje dobrovoľníkov, ktorým večeru zaplatí alebo sám navarí a naservíruje primátor mesta Milan Majerský (KDH).
„Akcie majú viacero pozitív. Napríklad pri práci s mládežou ide o výchovný rozmer, učíme ju, že odpadky nepatria na zem ale do koša. Ak pomôžeme krajine, pomôžeme aj sami sebe. Potom je lepší nielen pohľad na prírodu zo strany nás Levočanov, ale je to lepšie aj pre prírodu a človek je jej súčasťou,“ vysvetlila Lesňáková.
V sobotu sa napríklad do zberu odpadkov zapojila viac ako tridsiatka dobrovoľníkov.
„Akciu považujem za úspešnú, i keď nás mohlo byť viac, vzhľadom na to, koľko nás žije v Levoči,“ skonštatovala Lesňáková.
Smeti ešte z čias socializmu
Dokopy sa podľa jej slov podarilo vyzbierať asi 20 plných vriec odpadu v pomerne náročnom teréne pri Levočskom potoku.
„Odpadky sme vyťahovali aj priamo z potoka. Kuriozitou je, že sa našiel odpad ešte z čias socializmu. Ja sama som našla asi tridsať obalov od mlieka, na ktorých bola cena ešte v československých korunách, mlieko v tom čase stálo jednu korunu a desať halierov,“ uviedla Lesňáková, ktorá akciu zorganizovala spolu s ďalšími štyrmi členkami Zelenej hliadky.
Zelená hliadka v Levoči je neformálna skupina, ktorá nadväzuje na bratislavskú Zelenú hliadku.
„Chceli by sme sa venovať aj iným ekologickým aktivitám, máme pocit zadosťučinenia, keď vidíme, že znečistenú prírodu meníme a vraciame jej tú krásu, ktorú mala predtým,“ doplnila Lesňáková.
Cieľom Zelenej hliadky je podľa jej slov pomocou komunitných a cielených, nielen upratovacích akcií, vytvoriť neformálnu skupinu obyvateľov, ísť tak príkladom samosprávam a následne ich stimulovať k činnosti.
„Chceme presadzovať riešenia zlepšujúce život v meste,“ uzavrela aktivistka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš