Občianske združenie Vlk, ktorý nikdy nespí chce rozbicyklovať mesto Kežmarok.
KEŽMAROK. Prostredníctvom projektu Žlté bicykle tam plánuje vytvoriť systém zdieľaných bicyklov.
„Chceme ľuďom uľahčiť možnosť dostať sa k bicyklom, ktoré by mohli používať v meste, vďaka projektu by ich mohli nájsť všade, kde potrebujú, či už na sídlisku alebo na železničnej stanici i v centre mesta,“ povedal predseda združenia Dominik Jakub.
Združenie má na tento zámer pripravených 150 starších bicyklov, ktoré vyzbieralo od ľudí v nedávnej kampani Druhá šanca starých bicyklov. Plánuje ich všetky opraviť a namaľovať na žlto, taká je aj farba mesta.
„Naším cieľom je cyklodoprava v meste. Bicykle sa opäť viac dostávajú do povedomia, v trende je zdravý životný štýl a bicykle sú trendom aj v rámci rekreácie, no my sa zameriavame na cyklodopravu, kam nás smeruje aj Európska únia,“ vysvetlil Jakub.
Zo starých bicyklov žlté
Prvotnou myšlienkou tak bolo vytvárať zo starých vyzbieraných bicyklov nové žlté.
„Dostali sme od ľudí veľa bicyklov. Mysleli sme si, že z dvoch či troch urobíme jeden funkčný. Otestovali sme ich a zistili sme, že sa veľmi rýchlo kazia a náročne servisujú. Dôvodom boli staré súčiastky, ktoré boli nekompatibilné, materiál bol opotrebovaný. Pre spoľahlivé fungovanie potrebujú bicykle nové brzdy a ďalšie komponenty,“ priblížil problém aktivista.
Odhaduje, že na jeden bicykel by združenie potrebovalo zhruba 100 eur.
„Ďalšie náklady sú spojené so samotnou prevádzkou, je tu servis, náradie a podobne,“ povedal Jakub.
Finančné prostriedky na realizáciu projektu by podľa jeho slov chcelo združenie získať aj vďaka kampani Zdieľané žlté bicykle.
„Podali sme aj žiadosť na mesto, pýtame sa, kam chce smerovať vývoj dopravy v meste,“ dodal.
Zapojilo sa aj mesto
Teší ho, že mesto sa tento rok po prvýkrát zapojilo aj do akcie Do práce na bicykli. Bicykel je podľa neho výborná dopravná voľba na kratšie vzdialenosti, a to do piatich kilometrov, rovnako je prospešný ekonomicky, ekologicky i zdraviu.
„Výhodou bicykla ako dopravného prostriedku je hlavne rýchlosť. Svoj čas má človek pod kontrolou, dopravné zápchy ho nezastavia, zaparkuje priamo pred školou, prácou či obchodom,“ tvrdí.
Bicykle určené na zdieľanie budú od ostatných rozlíšené žltou farbou.
„Výhodou je, že veľmi rýchlo vieme pokryť celé mesto, do 200 metrov môže byť stále nejaký stojan s bicyklami,“ opísal plány Jakub.
Mali by byť zamknuté
Ako povedal, bicykle by mali byť zamknuté bezpečnými kladkami na kód. Záujemca o jazdu by dostal kód, ktorý by použil pri otvorení kladky a nový kód, ktorý by použil po odložení bicykla na niektorý zo stojanov.
„Administrátori systému budú presne vedieť, kde je ktorý bicykel zaparkovaný,“ vysvetlil aktivista.
Myslí si však, že Kežmarok je taký malý, že by sa celé mesto dalo prejsť aj peši. „Ľudia si však zvykli pre pohodlnosť používať autá aj počas pekného dňa a na krátke vzdialenosti, zdravšie mesto si predstavujem trošku ináč,“ dodal.
Vlk, ktorý nikdy nespí rozbicykluje Kežmarok aj v piatok 29. apríla akciou Critical Mass, pôjde o hromadnú cyklojazdu mestom, na Slovensku ide o druhú najväčšiu takúto akciu.
Takéto cyklojazdy organizuje združenie každý posledný piatok v mesiaci o 18:00, začína sa pri hrade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš