SPIŠSKÉ PODHRADIE. Štvrtý ročník kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem nadväzuje na predchádzajúce ročníky a bude sa konať 20. až 22. mája 2016 v Spišskom Podhradí a na Spišskej Kapitule.
Ako informuje hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobriková, návštevníci by si určite nemali nechať ujsť koncertné vystúpenia hudobných hostí, akými sú Cigánski diabli, jeden z najlepších orchestrov v žánri etno a world music na svete, alebo Sláčikový orchester Musica Iuvenalis a sólisti Štátneho divadla Košice, či predstavitelia pop opery La Gioia.
Vybrať sa môžu aj na exkurziu národných prírodných a kultúrnych pamiatok v Spišskom Jeruzaleme. Počas kultúrno-duchovného festivalu majú návštevníci možnosť získať Medailón pútnika.
Súčasný Spišský Jeruzalem nie je len unikátnym historickým územím či pútnickým miestom, na pozadí ktorého sa vypína Spišský hrad, ale je aj miestom pre meditáciu, kde môže človek zažiť dotyk tohto objavu spojeného s udalosťami posledných dní života a smrti Ježiša Krista v Jeruzaleme.
Religiózna krajina
Spišský Jeruzalem má svoju podrobnú urbanisticko-architektonickú štúdiu religióznej krajiny.
Územie zahŕňa časť Spišskej Kapituly, lokalitu Pažica a areál Sivej Brady v katastri Spišského Podhradia a areál Rybníky (Getsemanské záhrady) v katastri obce Jablonov.
Tak, ako sú rozmiestnené objekty v Jeruzaleme, taká je poloha religióznych objektov na Spiši.
Určite to nie je náhoda, ale zámer niekdajších tvorcov. Ide o kaplnky sv. Rozálie, sv. Františka Xaverského i samotný dóm sv. Martina, pútnická kaplnka sv. Kríža na Sivej Brade zasa pripomína Golgotu.
Všetky objekty symbolizujú najdôležitejšie miesta Kristových zastavení a jeho pôsobenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš