VYSOKÉ TATRY. Hoci vrcholy Tatier ešte stále pokrýva vrstva snehu, doliny a podhorie už podľa pracovníkov Správy Tatranského národného parku (TANAP) dýchajú životom.
„V niektorých potokoch sa čoskoro začne neres takzvaných nepravých rýb, a to mihúľ, nazývaných v staršej literatúre aj kruhoústnice, vďaka okrúhlym prísavným ústam so svalnatým jazykom a rohovitými zúbkami. Nemajú pravé ústa, ale otvorený kruhovitý disk, ktorý sa nedá zavrieť,“ informoval Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP.
Mihule podľa jeho slov pripomínajú tvarom tela úhora a v dospelosti dosahujú dĺžku tela osem až dvadsať centimetrov.
Pripomenul, že mihuľa je považovaná za bioindikátor čistoty vody.
V povodí rieky Poprad sa vyskytuje mihuľa potočná, aj pre ňu bola horná časť rieky Poprad vyhlásená v roku 2004 za chránené územie európskeho významu patriace do sústavy Natura 2000.
Len tam, kde je čistá voda
„Mihule sa vyskytujú v tokoch s čistou vodou v úsekoch s tiahlym, no nie príliš silným prúdom. Larvy mihúľ, takzvané minohy, žijú v bahnitom substráte a po asi štyroch až siedmich rokoch sa menia na dospelé jedince,“ informoval ďalej Majko.
Medzi dôležité lokality výskytu mihule (vpravo, foto TANAP) v povodí Popradu patrí Slavkovský potok, ktorý preteká obcou Veľký Slavkov (okres Poprad).
Pre jej výskyt bol zaradený medzi takzvané genofondové lokality.
Najvýznamnejším rezervoárom mihule potočnej je Velický potok. V povodí Popradu bol potvrdený výskyt mihule aj v potoku Mlynica.
„Dôležité refúgium je Slavkovský jarok pretekajúci obcou Malý Slavkov, blízky Stránsky potok, ale aj Beliansky potok nad mestom Spišská Belá, ktorého časť bola vyhlásená za územie európskeho významu sústavy Natura 2000,“ dodal riaditeľ Správy TANAP.
Situácia na Liptove
Na Liptove, v povodí horného Váhu, je situácia podľa Majka čiastočne odlišná. Vyskytuje sa tu totiž o niečo väčšia mihuľa ukrajinská.
Na jej ochranu boli na Liptove vyhlásené územia európskeho významu, a to rieky Hybica a Biely Váh.
Výskyt mihule ukrajinskej bol potvrdený aj v rieke Váh pod Liptovským Hrádkom a v Liptovskom Mikuláši.
Všetky druhy mihúľ majú podľa Správy TANAP vysokú ochranársku hodnotu, pretože sú na Slovensku kriticky ohrozené.
„Sú to krátkoveké živočíchy a aj dočasné zmeny ich typického životného prostredia môžu mať pre ne fatálne následky. Pre ich zachovanie je potrebné zabezpečiť čistotu vody, zabrániť regulácii tokov, nekontrolovaným výrubom brehových porastov a zásahom do koryta toku,“ upozornil Majko.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš